2021 Açık Lise için Askerlikte Tecil İşlemleri

07.03.2021
94
A+
A-
2021 Açık Lise için Askerlikte Tecil İşlemleri

Ülkemizde çoğu kişi çalışmak zorunda olduğu için veya tekrardan liseye dönüp diploma alabilmek için açık lise okumaktadır. Bu yazımız daha çok açıktan liseyi bitirmeye çalışan ama bir yandan da askerlik yaşı gelen gençlerimizi ilgilendirmektedir.

Ülkemizde bir yıldan daha uzun süredir varlığını sürdüren koronavirüs sebebi ile askerlik işlemlerinde tecillerin daha kolay olması için bazı çalışmalar başlatılmıştır. Açık liseden mezun olmayan, çalışan gençler içinde askerlikleri ile ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştır. Gelin bu değişikliklere daha yakından bakalım.

Açık Lise Tecil İşlemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz yeniden düzenlemeye gidilen askerlik kanununda, liseden veya açık öğretim gibi dengi okullarda eğitimine devam eden gençlerin 22 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirmelerine olanak tanınmıştır.

Aynı zamanda bu kişiler liseden veya açık öğretim gibi dengi liselerden mezun olduktan ve diplomalarını aldıktan sonra 3 yıl daha askerliklerini erteleyebilmekteler. Bu kişilerin askere gitmeleri için ya mezun olmaları ya da okulları ile tüm ilişiklerini kesmeleri gerekmektedir.

Açık liselerde okuyan kişilerin askerliklerini tecil ettirmeleri için en önemli olan kısım kanunda belirlenen yaş sınırıdır. Bu yaş sınırını geçmeyen her açık lise öğrencisi normal bir örgün lise öğrencisi ile aynı askerlik tecil kısıtlamalarına sahiptir.

Sayılı olan askerlik kanunu kapsamında, yukarıda da belirttiğimiz üzere tüm özellikleri kapsayan kişiler askerliklerini tecil ettirebilmektedir.

Açık lisede okumaya devam eden ama mezun olmadan ayrılan kişiler 22 yaşını doldurmadan önce mutlaka askerliklerine gitmelidirler. Çünkü daha fazla tecil işlemi gerçekleştiremezler.

Bazı durularda ise mesleki eğitim veren liselerde yaş sınırlaması 25 yaşını görebilmektedir. Sizlere tavsiyemiz gittiğiniz liseye göre tecil işlemlerini iyi araştırmanız yönünde.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.