2021 Ağustos Ayı Celp Dönemi Ne Zaman?

28.02.2021
159
A+
A-
2021 Ağustos Ayı Celp Dönemi Ne Zaman?

Milli savunma bakanlığı tarafından askerlik ile ilgili her şeyin belirli bir düzen içerisinde ilerleyebilmesi için belirli aralıklar ile duyuru metni yayımlamaktadır. Sizlere bu makalemizde yapılan duyurular kapsamında Temmuz 2021 ve Eylül 2021 arası askere gitmek isteyen kişilerin askerlik ile ilgili tüm işlemlerini ne zaman ve nasıl yaptırmaları gerektiğini aktaracağız.

Öncelikle şu önemli bilgiyi vermemizde fayda var. Temmuz ayı, Ağustos ayı ve Eylül ayı için celp dönemleri muayene ve yoklama için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2021 olarak duyurulmuştur.

YOKLAMA KAÇAĞI OLMAYIN

Askere sevk işlemleri bilindiği üzere Asker alma kanununa göre yapılmaktadır. Bu kanun kapsamında ise 1 Ocak tarihinden itibaren 20 yaşını doldurmuş sayılan erkekler ve 41 yaşından küçük erkekler sağlık ve ya başka bir mazeret durumu yok ise askerlik görevini yapmak ile yükümlüdür. Askerlik için olan yoklama ve bakaya durumlarından kaçan kişiler için ise bir cezai yaptırım söz konusudur.

Askerliğe sevk işlemlerinin tümü Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu celp dönemleri içerisinde yapılmaktadır. Bazı aylar olan şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi aylar ana celp dönemi olarak sayılmaktadır ve bu aylarda askere alım işlemleri hız kesmeden yapılmaktadır. Bu yüzden askerlik görevini yerine getirecek olan adaylar için büyük önem taşıyan aylardır. Bahsi geçen bu celp dönemlerinde yoklamasını ve muayenen işlemlerini yaptıran asker adayları belirlenen tarihlerdeki celp dönemlerinde askere gidebilmektedir. Eğer belirlenen celp dönemlerinde muayene ve yoklamanızı yaptırmakta geç kalırsanız askerliğiniz üç ay kadar etlenmiş olmaktadır.

PEKİ HANGİ CELPDE ASKERLİK YAPABİLİRİM?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yoklama ve muayene işlemlerinizi ne zaman yaptırmanız sizin ne zaman askere gideceğinizi belirlemektedir. Sizlere kısa bir örnek ile bu durumu daha açıklayıcı bir hale getirmemizde fayda olduğunuz düşünüyorum. Şöyle ki, işlerinizi ayarladınız ve mart ayı içerisinde askere gitmek istiyorsunuz. Böyle bir durumda sizin en geç 30 Kasım tarihinde muayene ve yoklama işlemlerinizi bitirmiş olmanız gerekmektedir. İşlemleri tamamlamakta geç kalmanız durumunda mart ayında askerlik yapmayı unutmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda bir dahaki celp dönemi olan mayıs ayına kalmış olursunuz.

Ağustos ayında askere gitmek isteyen bir kişi en geç 31 Mayıs tarihinde başvurularını tamamlamalıdır. Tüm yoklama ve muayene işlemlerini bitirmesi gerekmektedir. Bu tarihlerde yoklamasını ve muayene işlemlerini aksatan tamamlamayan kişiler askerliklerini üç ay ertelemiş olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.