2021 Yılı Bekçi, Jandarma Alımları Ne Zaman?

04.05.2021
246
A+
A-
2021 Yılı Bekçi, Jandarma Alımları Ne Zaman?

Son günlerde merakla beklenen konuların başında gelen bekçi ve jandarma alımları, internette sık girilen haberler arasında yerini aldı. Bizde sizleri daha çok merakta bırakmadan bu konu hakkında bilgilendirme yapmak istedik. İşte merakla beklediğiniz haberimizin detayları…

2021 yılı için bekçi ve jandarma alımlarının yapılacağı haberinden hemen sonra, bu meslek gruplarına başvuru yapmak isteyen kişiler meraklı bekleyişlerini devam ettirdi.

2021 Yılı Bekçi Alımı

Son zamanlarda Emniyet Genel Müdürlüğü kendi bünyesinde 10 bin bekçi alımı yapılacağı haberini vatandaşa duyurmuştu. Meraklı bekleyişte olan vatandaş alım ilanlarının ne zaman çıkacağını henüz bilmemekte. Görünen o ki bayramdan sonra alım ilanları tekrardan gündeme gelecek gibi görünmekte.

2021 Yılı Jandarma Alımı

Bekçi alımlarında olduğu gibi, Jandarma Genel Komutanlığı kendi bünyesinde olmak üzere 10 bin personel alımı yapacağı haberini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Muhtemelen bekçi ilanında olduğu gibi jandarma alım ilanı da bayramdan sonra adayları çok merakta bırakmadan açıklanır.

Daha önce sitemizde bekçi alım ilanlarına ilişkin kimlerin başvurabileceğini ve adaylarda hangi özelliklerin istendiğini sizlerle paylaşmıştık. Kolaylıkla o yazımıza ulaşabilirsiniz. Şimdi gelin jandarma alım ilanlarına kimlerin başvurabileceğine daha yakından bakalım.

  • Öncelikle her kolluk kuvvetlerinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • Açıklanacak olan tablolara göre mezuniyet durumuna bakmak ve tercihleri o branşlara göre yapmak ikinci en önemli kriterdir.
  • Öğrenim sürecini yurtdışında tamamlamış kişilerin denklik belgesi alması önemli bir husustur.
  • Lisans mezunları için KPSS P3 puan türünden en az 60 puan almak gereklidir.
  • Ön lisans mezunları için ise KPSS P93 puan türünden aynı şekilde en az 60 puan almak yeterli olacaktır.
  • Doğum tarihine göre 1 Ocak 1994 ve sonrası doğan kişiler yani 27 yaşını bitirmemiş olmak önemlidir.
  • Lisansüstü yapmış jandarma adayları için ise, 32 yaşını tamamlamamış olmak yeni 1 Ocak 1989 ve sonrası olmak büyük önem arz etmektedir.
  • Tabi ki bu tür meslek gruplarında olan en önemli kriter ise, silah taşımaya veya kullanmaya ilişkin herhangi bir engel bir durumunuzun olmaması da aranan en önemli bir diğer özelliktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.