32 Yaşındayım Bekçi Olabilir miyim?

06.05.2019
394
A+
A-
32 Yaşındayım Bekçi Olabilir miyim?

Bekçi olmak için belli bir yaş sınırı vardır ancak 32 yaşındayım bekçi olabilir miyim sorusu da sıkça sorulmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçiliğinin alım şartları yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bekçi alımında sağlık  ve mezuniyet şartları ile diğer kriterlerin yanında yaş şartı da öne çıkmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçi adayı yaş sınırının ne olduğunu sorgulamaktadır. Bekçilerin işe başlamak için yasal dayanak olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinin 5. madde ç bendinde yaş şartı net bir şekilde belirtilmektedir. Yönetmelikte bekçi adaylarının 18 yaşını tamamlamalarının ardından yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınmakta, başvuru tarihi itibarı ile 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Yani çarşı ve mahalle bekçiliğe müracaat eden adayların dilekçelerini verdikleri zaman 31 yaşından büyük olmamaları gereklidir. Bu durumda 32 yaşındaki bir kişinin bekçi olarak işe başlaması söz konusu değildir.

2019 Bekçilik Yaş Şartı

18 yaşının tamamlanmasının ardından yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmaktadır. Başvuruların başladığı tarihte adayın 18 yaşını tamamlamış olması gereklidir. Yani başvurunun yapıldığı tarih sabi kalmak şartı ile 2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olunması şarttır. Ayrıca adayın 31 yaşından gün almaması gereklidir. Başvuru tarihi sabit kalmak şartı ile yani 18 Haziran 2019 tarihinde başvuru yapılacaksa adayın 18 Haziran 1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olması esastır. Yani 18 Haziran 1989 ve sonrası doğumlular başvuru yapabilirken, 17 Haziran 1989 ve öncesinin başvuru yapma imkanı bulunmaktadır. Yine 18 Haziran 2001 ve öncesi başvurabilirken 19 Haziran 2001 ve sonrasının başvuru yapması söz konusu değildir. Dolayısıyla 32 yaşındayım bekçi olabilir miyim denildiğinde kesin olarak olunamaz cevabı verilmektedir.

Bekçi Alım Şartları Nedir?

Bekçi olabilmek için belirli yaş kriteri varken bekçi alım şartları ile ilgili bilgi edinilmesi de gereklidir. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, en az lise ya da dengi okul mezunu, en az 167 cm boyunda olması gereklidir. Bekçi adayının başvuru yaptığı şehir sınırları içerisinde en az bir yıldır oturuyor olma şartı da vardır. Adayların askerlik yükümlülüklerini tamamlaması da şartlardan biridir. Başvuruların başladığı

tarih itibarıyla adayın 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olması gereklidir. Bu maddeler incelendiğinde 32 yaşındayım bekçi olabilir miyim sorusuna net olarak olumsuz cevap verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.