ABD, Balkanlar ve Asya’ya silah ihracına devam ediyor

18.11.2023
A+
A-
ABD, Balkanlar ve Asya’ya silah ihracına devam ediyor

ABD, Oshkosh Defense şirketi aracılığıyla Balkanlar ve Asya’ya silah ihracatını sürdürmeye devam ediyor. Şirket, Kuzey Makedonya, Slovenya, Slovakya, Romanya ve Moğolistan’a Müşterek Hafif Taktik Araç (JLTV) tedarik edeceği anlaşmalar yapmıştır. Bu tedarik anlaşmalarının Ekim 2025’e kadar sürmesi beklenmektedir. Şirketin bu anlaşmalar kapsamında toplamda 350 civarında JLTV aracı temin etmesi beklenmektedir. Sipariş edilen JLTV miktarının yan ekipmanlar ve diğer maliyetlerle birlikte artabileceği de değinilmektedir.

Oshkosh Defense’in bu ihracat faaliyetlerine ilişkin olarak Slovenya, Romanya, ve Slovakya ile yapılan anlaşmalara da yer verilmiştir. Bu ülkelerin silahlı kuvvetlerinin JLTV araçlarına olan talepleri ve bu taleplerin karşılanmasına yönelik gerçekleştirilen anlaşmalar hakkında detaylar verilmiştir.

Ayrıca, ABD Savunma Bakanlığı’nın da Oshkosh Defense ile ortaklaşa gerçekleştirdiği tedarik anlaşmalarına değinilmiş, özellikle de Kuzey Makedonya, Brezilya, Litvanya ve Kuzey Makedonya için yapılan anlaşmalara odaklanılmıştır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın da Slovakya’da JLTV tedariki konusunda açıklamalarda bulunması ve bu süreçte Oshkosh Defense’in rolüne dikkat çekilmiştir.

ABD’nin bu silah ihracatı faaliyetlerinin bir “müttefik yardımı” mı yoksa “Rusya ve Çin’in komşu ülkelerini silahlandırma” faaliyeti mi olduğu ise yorumcular tarafından tartışma konusu olmuştur. Bu konuda farklı görüşler bulunmaktadır ve bu durum uluslararası ilişkiler açısından dikkatle incelenmesi gereken bir konudur. Bu tür faaliyetlerin bölgedeki dengeleri nasıl etkileyebileceği ve uluslararası ilişkilerde nasıl yorumlanabileceği konuları gündemdeki yerini korumaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.