ABD, AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatları için daha fazla sipariş veriyor

18.09.2023
A+
A-
ABD, AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatları için daha fazla sipariş veriyor

ABD, mevcut silah sistemlerinin mühimmat stoklarını artırmak için adımlar atmaktadır.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), AT4 tanksavar silah sistemi ve Carl-Gustaf M4 silah sistemi için olan çerçeve anlaşmasını genişletti. Bu anlaşma kapsamında, İsveçli savunma firmasıyla yeni bir sipariş imzalanmıştır, bu sipariş 2024-2026 tarihleri arasında teslim edilecektir ve toplam değeri 104,9 milyon doları bulmaktadır.

Yeni sipariş, AT4CS RS sistemlerini ve ABD’de HE 441E olarak bilinen Carl-Gustaf silah sisteminin en son yüksek patlayıcı mühimmatı olan HE 448’i içermektedir.

2019 yılında taraflar arasında imzalanan çerçeve anlaşması sayesinde, ABD’nin Saab tarafından geliştirilen yakın muharebe çözümleri için ek 422 milyon dolara kadar sipariş verebilme kapasitesi bulunmaktadır.

AT4, Saab tarafından geliştirilen hafif, tek kullanımlık bir tanksavar silah sistemidir. Bu sistem, zırhlı araçları veya güçlendirilmiş konumları etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır. AT4, maksimum 500 metre menzile sahiptir ve tek bir kişi tarafından kullanılabilir.

Carl-Gustaf M4 silah sistemi ise birçok farklı mühimmat türüyle kullanılabilen, hafif ve çok amaçlı bir silah sistemidir. Bu sistem, kara kuvvetleri tarafından tanksavar silahı olarak ve diğer hedefleri etkisiz hale getirmek için kullanılmaktadır. Carl-Gustaf M4, hür türlü muharebe durumuna hazır olup taktiksel esneklik sağlamakta ve daha hızlı angajman ile daha yüksek isabet olasılığı sunmaktadır.

ABD’nin daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı sipariş vermesi, savunma kabiliyetini güçlendirmeyi ve mevcut silah sistemlerinin kullanımını artırmayı amaçlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.