Akhisar ve Koçhisar Denize İndirildi, Babür Geçici Teslim Edildi

24.09.2023
A+
A-
Akhisar ve Koçhisar Denize İndirildi, Babür Geçici Teslim Edildi

Türk Deniz Kuvvetleri’nin Açık Denizler Karakol Gemileri (ADKG) Projesi’nin birinci gemisi AKHİSAR ve ikinci gemisi KOÇHİSAR, törenle denize indirildi. Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında ise Pakistan Silahlı Kuvvetleri için üretilen dört gemiden ilki olan PNS BABÜR’ün geçici teslimi gerçekleştirildi. Törende Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Pakistan Savunma Bakanı Anwar Ali Hayder ve diğer yetkililer de hazır bulundular.

Bu büyük proje ile Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağları daha da güçlendi ve savunma sanayinde önemli bir iş birliği gerçekleştirildi. İnşa edilen gemilerin, her iki ülkenin de savunma gücüne büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler konuşmasında, Türk savunma sanayisinin üstün seviyeye ulaştığını ve bu projenin Türkiye ve Pakistan arasındaki stratejik iş birliğinin daha da güçlenmesine zemin hazırladığını belirtti. Ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri’ne yeni katılan AKHİSAR ve KOÇHİSAR gemilerinin Deniz Kuvvetleri’nin harekât faaliyetlerini artıracağını ve dünyanın saygın deniz kuvvetleri arasındaki yerini sağlamlaştıracağını ifade etti.

Bakan Güler, Türk Savunma Sanayii’nin gelişmesi ve ülkenin güvenliği için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Aynı zamanda Azerbaycan, Libya, Kosova, Bosna-Hersek, Katar ve Somali gibi ülkelerin haklı davalarına destek verdiklerini ve bölge ve dünya barışına katkı sağladıklarını da vurguladı. Törende yer alan askerlerle birlikte Preveze Deniz Zaferi’nin 485. yıl dönümünü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutlayan Bakan Güler, gemilerin denize inmesiyle Deniz Kuvvetleri’nin daha da güçleneceğini belirtti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türk savunma sanayisinin en ileri teknolojileri geliştirmeye devam edeceklerini ve bu projelerin Türkiye ve dost ülkeler için önemli kazanımlar sağlayacağını ifade etti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.