Almanya’da Eurofighter Typhoon İşçilerinin Sipariş Eylemi

21.11.2023
A+
A-
Almanya’da Eurofighter Typhoon İşçilerinin Sipariş Eylemi

Almanya’da Airbus çalışanları, Eurofighter Typhoon savaş uçağının sipariş adetleri sebebiyle eylem düzenlediler. Eyleme, yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Manching’deki Airbus fabrikasında bir eylem düzenleyen yaklaşık 3 bin Airbus çalışanı, şirketin savunma kısmı için büyük önem taşıyan Eurofighter Typhoon savaş uçağının sipariş adetlerinin düşük olması sebebiyle endişelerini dile getirdiler.

Eğer Typhoon için ilave sipariş alınmazsa, Manching’deki Airbus fabrikasındaki çalışanlar, 2030’dan itibaren işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda Alman Ordusu’nun da Typhoon siparişi vermesini isteyen işçiler, taleplerinin yerine getirilmesini bekliyorlar. Ancak Alman hükümeti, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Typhoon taleplerine diğer üye ülkelerin aksine karşı çıkıyor.

Airbus, Almanya’da askeri savaş uçağı üretiminin sona ermesi, iş kayıpları ve havacılık endüstrisinde gerileme gibi riskler nedeniyle Typhoon konusunda acil bir karar alınması çağrısında bulunuyor.

Typhoon FGR4 Savaş Uçağı
Typhoon FGR4 Savaş Uçağı

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Typhoon Talebi

Alman hükümeti, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin sırasıyla 48 ve 40 adetlik Typhoon siparişlerine karşı çıkıyor. İki ülkenin talebinin toplam değerinin 10 milyar dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Birleşik Krallık’ta yürütülen Typhoon savaş uçağı programının, 20.000’den fazla istihdamı desteklediği ve BAE Systems tarafından tasarlanıp üretilerek Lancashire’daki programda 5.000 kişiyi istihdam ettiği düşünülmektedir.

Birleşik Krallık’ın Almanya’yı Programdan Bypass Etmesi

Birleşik Krallık, Almanya’yı Typhoon satışından bypass etmek için yasal işlem başlatmayı düşünüyor. BAE Systems’taki istihdamın korunmasının ve diğer büyük savunma şirketlerinin de anlaşmadan faydalanmasının yanı sıra, bu hamle, Birleşik Krallık’ın Avrupa’daki kilit bir müttefik olan Almanya ile ilişkilerini etkileyebilir.

Rolls-Royce’un EJ200 motorlarını üreten konsorsiyumun bir parçası olduğu ve Leonardo’nun gelişmiş radarını ürettiği bilinirken, Suudi Arabistan’a 72 Typhoon satan BAE Systems, her iki ülkeye daha fazla satış yapmaya çalıştığını belirtiyor.

Eurofighter-Typhoon

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.