ARES Shipyard’tan Ezber Bozan Gemi: ARES 32 PREDATOR/DAGGER

21.11.2023
A+
A-
ARES Shipyard’tan Ezber Bozan Gemi: ARES 32 PREDATOR/DAGGER

Türk tersanesi ARES Shipyard, kısa sürede yüksek hız ve dayanıklılık sağlayan askeri deniz platformlarıyla tanınmaktadır. Şimdi ise ARES 32 PREDATOR & DAGGER Hızlı Önleme Gemisi çözümü ile dikkat çekiyor.

Yeni 32 metrelik gemiler, Deniz Durumu-6 koşullarına kadar hızlı önleme ve vur-kaç görevleri için 45 knot’ın üzerinde hıza ve yüksek manevra kabiliyetlerine sahip. Ayrıca, 2.000 deniz mili menzili ile Münhasır Ekonomik Bölgelerden daha fazla operasyonel kapsama alanına sahip.

ARES 32 Hızlı Önleme Gemileri, farklı silah ve sensör yükleriyle donatılabilen iki farklı varyanta sahip.

ARES 32 PREDATOR ilk varyant olarak ROKETSAN’ın yeni nesil, 150 km’nin üzerinde etkili menzile sahip ÇAKIR seyir füzeleri ve L-UMTAS lazer güdümlü füzeler ile donatılmıştır. Diğer yandan DAGGER varyantı ise nispeten daha kısa menzilli hedefler için kızılötesi/lazer güdümlü füzelerle donatılmıştır.

Her iki varyant da ayrıca daha yakın menzilli deniz veya kara hedefleri için uzaktan kumandalı otomatik deniz silah sistemlerine ve asimetrik tehditlere karşı makineli tüfeklere sahiptir.

ARES 32 PREDATOR & DAGGER gemileri, son teknoloji savaş yönetim sistemlerine, radarlara, elektro-optik gözetleme ve işaretleme sistemlerine ve rampalı bir RHIB’ye sahiptir. Ayrıca, gemilerin düşük radar kesit alanı ve kızılötesi izine sahip olduğu belirtiliyor.

ARES Tersanesi CEO’su Utku ALANC, ARES 32 PREDATOR ve DAGGER’ın Orta Doğu ve Afrika’dan gelen taleplere yanıt olarak geliştirildiğini belirtti. Ürünün, deniz operasyonları alanında oyun değiştirici olacağını ve mevcut hızlı saldırı gemisi çözümlerine meydan okurken önleme algılarını değiştireceğini ifade etti.

Teknik Özellikler

Uzunluk: 32.10 m

Genişlik: 6.82 m

Draft: 1.35 m

Menzil: 2000 Deniz Mili, 12 knots

Azami Hız: 42+ knots, Yarım Yük

Yakıt Kapasitesi: 28,000 L

Mürettebat: 3+8

Makinalar

Ana Motorlar: 3 x MTU 16V2000 M96

Jeneratörler: 2 X CAT 4.4

Tahrik Sistemi: 3 x RR S56-3/CA Waterjets

Stabilizasyon: Humpree Active Stabilization


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.