Asker Kaçakları Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?

07.02.2021
66
A+
A-
Asker Kaçakları Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?

 

Sayılı olan Asker Alma Kanunu’na göre sağlık ya da eğitim gibi bir durumu olmayan yaşı 20 ile 41 arasında değişen her erkek birey askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Bizim bu makalede ise ele alacağımız konu, daha çok farklı sebepleri gerekçe göstererek zamanında muayenesini ve yoklamasını yaptırmayıp asker kaçağı olan kişileri ilgilendirmektedir. Bunlardan ayrı olarak ise bazı kişilerde askerlikle ilgili tüm işlemlerini yaptırmalarına rağmen birliklerine katılmayıp bakaya kalabilmektedir. Tam da bu sebepten dolayı bir şeyleri bahane edip askerlik görevinden kaçmak isteyen yapmak istemeyen kişilere yönelik kanunda düzenlemelere gidilmiş, böylelikle bu kişilerin askerden bakaya kaldığı ya da kaçtığı sırada başka sigortalı bir işte çalışması engellenmiştir. Diğer taraftan ise bu kişilere yine kanun kapsamında işveren kişiler ise suç işlemiş olarak sayılmaktadır.

ASKER KAÇAĞINI İŞE ALAN İŞVERENİN CEZASI NEDİR?

Şimdi de gelin bir de konuya işveren tarafından bakalım.  Sayılı Askeri Ceza Kanunu kapsamında askerlikten kaçan kişilere yardım eden ve askerlik kaçağı olduğunu bilmesine rağmen işveren kişilere cezai işlemler uygulanması hükmedilmiştir.

İşverenleri ilgilendiren bu maddeler ise sayılı olan Askeri Ceza Kanunu’nda ayrıntılı olarak yer almaktadır.  Ama bu konunun ciddiye gitmesi durumunda ağır hapis cezalarının uygulandığı göz ardı asla edilmemelidir. Sonuç olarak bu ağır bir suçtur.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere aynı zamanda kanunda da yer alan maddelere de bakıldığında açıkça görülen şudur ki, hangi sebeple olursa olsun yoklama kaçağı olan, bakaya kalan ya da firari durumda olan tüm kişilerin özel ya da resmi olsun tüm kuruluşlarda çalıştırılması yasak hatta suçtur.  Böyle bir durumun işveren için ağır hapis cezası bulunmaktadır. Şunu da söylemeliyiz ki olağanüstü hal ve zamanlarda bu böyle bir durumun cezası daha ağır olabilmektedir.

SİGORTALI BİR İŞ İÇİN ASKERLİK ŞARTI NEDİR?

Sigortalı bir işte çalışmak istiyorsanız bunu yapmanız için askerlik ile ilgili sizi bağlayan hiçbir şeyin olmaması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.