Askerlik Borçlandırması Nasıl Yapılır?

05.02.2021
32
A+
A-
Askerlik Borçlandırması Nasıl Yapılır?

 

Bilindiği üzere askerlik borçlanmasına ilişkin olan tüm esaslar ve usuller sayılı olan Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında görülmektedir. Böylelikle bu kanun içerisinde askerlik görev ve sorumluluğunu fiili bir şekilde yerine getirmiş olan kişiler askerlik borçlanması oluşturabilmektedir.

ER YA DA ERBAŞLAR İÇİN ASKERLİK BORÇLANDIRMASI

Askerlik hizmetini Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yerine getiren kişiler sayılı olan Sosyal Sigortalar Kanunu’na bakıldığında sigortalı olarak kabul edilmektedir. Bu sayede ise yükümlü olarak askerlik hizmetini yerine getiren kişiler, bunların içerisinde askerliğini er ya da erbaş olarak yapanlar dahildir, askerlik görevleri içerisinde geçen tüm süreyi askerlik borçlanması olarak kullanma hakkına sahiptir. Şöyle bir örnek vermemiz gerekirse, mesela siz askerliğinizi er olarak 6 ay yaptınız. Bu şekilde siz 6 ay askerlik için borçlandırma yapma hakkına sahip oluyorsunuz.

PEKİ YEDEK ASTSUBAYLAR YA DA YEDEK SUBAYLAR ASKERLİK BORÇLANDIRMASINDAN YARARLANABİLİR Mİ?

Yukarıda ki bahsettiğimiz örnekten farklı olarak ise, diyelim ki askerliğinizi yedek astsubay ya da yedek subay olarak yaptınız. Böyle bir durumda ise borçlandırmanızı yedek astsubay ya da yedek subay okulunda geçirdiğiniz tam süre kadar yapabilirsiniz.  Şöyle ki, mesela askerliğinizi yedek subay olarak yaptığınızı varsayalım. Bu demek oluyor ki yedek subaylığınız boyunca siz 2 ay eğitim görmenin dışında birde 10 ay yedek subay olarak görevinizi yaptınız. Bu şekildeki bir durumda eğitim aldığınız kadar yani 2 aylık süre kadar askerlik borçlandırmanızı tanımlayabilirsiniz. 10 ay için bir borçlandırma yapmak söz konusu olamaz.

ASKERLİKTEN MUAF DURUMUNDA BORÇLANDIRMA YAPILIR MI?

Herkesçe bilinen şeylerden biri de tabi ki askerlik borçlandırma hakkınızdan yararlanabilmek için askerliğinizi fiili bir şekilde yapmış olmanız en büyük aranan şartlardan biridir. Yani bu demek oluyor ki, sağlık gibi bir takım sebeplerden dolayı askerlikten muaf tutulan kişilerin askerlik borçlandırması yapması olası bir iş değildir.

ASKERLİK BORÇLANDIRMASI İÇİN BELİRLİ BİR SÜRE VAR MIDIR?

Yukarıda da söylediğimiz ve bir takım örnekler ile de açıklığa kavuşturduğumuz gibi, borçlandırmayı en fazla olarak askerlik yaptığınız tam süre kadar yapabilme hakkınız vardır.

ASKERLİK BORÇLANDIRMASINDA SİGORTALI OLMAK GEREKLİ Mİ?

İlk olarak şu bilinmelidir ki, askerlik borçlandırması için borçlandırmayı yapacağınız süre içerisinde aktif bir şekilde sigortalı olmanız arana bir özellik değil. Bu borçlandırma talebi esnasında ne kendinizin ne de kişi ölmüş ise hak sahiplenin sigortalı olması gerekmez.  Askerlik için borçlandırma başvurusunun kişi sigortalı olsa da yapabilmektedir. Diğer taraftan ise kişinin ölümü halinde hak sahiplerinden oluşan, çocukları, eşi, babası ya da annesi de borçlandırma için başvuru yapabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.