Askerlikte Yol Parası Nasıl Alınır?

10.02.2021
143
A+
A-
Askerlikte Yol Parası Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere askere gidecek kişilere ilgili bakanlık kararı ile iaşe ve yol paraları ödenmektedir. Bu yazımızda sizlere verilen paraların kime ne kadar ve ne koşullarda verildiği hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle şu bilinmelidir ki her askerin yol parası miktarı birbirinden farklılık göstermektedir. Bu miktar hesaplanırken ise bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde yol parası için kilometre başına hesap yapılmaktadır. Buna göre de bir fiyat belirlenmektedir.

ASKERLİK YOL PARASI NEREDEN ALINIR?

Askerlikte sevkinize ilişkin olan yol parası sevk evraklarınızı elinize aldıktan 3 iş günü sonra (ya da bu günler içinde de olabilir ) PTT şubeye aktarılmaktadır. Fark etmezsizin hangi PTT şubesine giderseniz gidin yapacağınız başvurunun ardından kimlik belgeniz ile yol masraf tutarınızı alabilirsiniz. Yani kısacası şu ki,  askerlik için sevk belgenizi elinize almanızdan itibaren geçen 3 gün içerisinde size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte gidip askere gitmek için yol parasını almak istediğinizi söylediğinizde size para verilecektir.

HAVA DEĞİŞİMİ İÇİN ÜCRET NEREDEN ALINIR?

Hava değişimi raporu için belirlenen ücret tutarı birlik komutanlarınız tarafından sizlere verilmektedir. Eğer hava değişimi için rapor aldı iseniz tamda bu sebepten sizlere bir miktar ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme de sizlere birlik komutanlığınız tarafından tahsis edilmektedir. Kimi askerler PTT şubelerine gidip bu ücreti almak istediği için özellikle bu konunun üzerinde durmalıyız ki hava değişimi raporu aldığınızda size ödenecek olan ücret birlik komutanlığınız tarafından verilmektedir.

İZNE GİDEN YOL PARASI ALABİLİR Mİ?

Öncelikle şu bilinmelidir ki, Asker Alma Yönetmeliği gereği er ve erbaşlara ilk altı ay olan hizmetleri için her ay bir gün izin verilirken, ikinci altı aya kalacak olan askerlere ise her ay iki gün olmak üzere izin verilmektedir. Gelelim asıl konumuza peki bu izinler için her defasında yol parası verilir mi? Bu sorunun cevabı şu şekildedir; size sadece bir defaya mahsus olmak üzere yol parası verilmektedir. Fakat bazı konularda yol parası her defasında ödenmektedir. Onlarda şöyledir; eğer eşi doğum yapıyorsa ve birinci derecede hısımlarından biri vefat etmişse gidiş ve dönüş için yol parası ödenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.