Astım Polisliğe Engel Mi?

20.05.2020
A+
A-
Astım Polisliğe Engel Mi?

Polislik mesleği yerine getirilmesi gereken görevlerden dolayı oldukça zor bir meslektir. Kutsal meslek olarak da adlandırılan polislik mesleğine girebilmek ve polis olabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu şartlar yerine getirilmelidir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu sağlık koşulları ise polislerin polislik hayatlarında zorluk çekmemeleri veya verilebilecek her göreve yeterli koşullara sahip polis ekipleri oluşturmak için detaylı bir şekilde belirlenmiştir. Bu yazımızda sizlerde bulunduğu kişinin hayatını oldukça zorlayan bir hastalık olan astım hastalığının polislik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Astım Hastalığı Nedir? Astım Hastalığı Polisliğe Engel Midir?

İlk olarak astım hastalığı kişinin solunum yollarında bulunan dokuların duyarlılığının artmasıyla birlikte oluşan bir kronik rahatsızlıktır. Astım hastalığı küçük hava yollarının tıkanıklığı ve büyük hava yollarının tıkanıklığı yada ikisinin tıkanmasıyla üçe ayrılır. Her yaş grubunda görülebilen bu hastalık hastaların yüzde 30’unda yaşamlarının başlarında görülmeye başlanmıştır. Astım hastalığı solunum yollarında bulunan kanalların daralması yada tıkanması ile ataklar halinde kendini gösterir ve bronşlarda genellikle mikrobik olmayan iltihaplar halinde kendini gösterir. Toz, duman ve polen gibi şeylere duyarlı olan solunum yolları bu maddeyi algılandığında tetiklenerek krizler yaratabilir. Astım hastalığının nedenleri genetik, alerjik etkenler ve aşırı sigara dumanına maruz kalma gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak alerjik ilaçlar ile tedavi edilen astım hastalığı astımlar için özel spreylerle de tedavi edilir.

Polis adayları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre mesleğe alınır ve bu yönetmelikte astım hastalığı polislik mesleğine engel oluşturmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemi olduğu yönetmelikte bulunan A bölümü ikinci madde ç bendine astım hastalığı, yönetmeliğin B bölümü üçüncü maddesi a bendinde bulunan hafif semptomlu astım ve yönetmelikte bulunan C bölümü üçüncü madde a bendine göre orta semptomlu astım hastalığı polislik mesleğine alımlarda adaylara engel çıkarmaktadır. Bu maddelerin yanı sıra bronsal, alerjik, kronik astım ve KOAH hastalığı da polislik mesleğine direkt olarak engel olmaktadır.

Sonuç olarak astım hastalığının her derecesi polislik mesleğine engel olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. eray dedi ki:

    ALERJİK ASTIM HASTASIYIM AMA İLAÇ KULLANMIYORUM SOLUNUMUMDA GAYET İYİ BİR SIKINTI OLURMU HER GÜN SPOR YAPIYORUM BOY 198 KİLO 82