Başkomiser Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

09.03.2021
152
A+
A-
Başkomiser Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

Son zamanlara işsizlik ile mücadele eden ülkemizde gençler kendilerine uygun iş arayışlarına hız kesmeden devam etmekte. Hal böyle olunca ise ince eleyip sık dokumak gerekmektedir. Çünkü şuan seçecek oldukları meslekler onların tüm hayatını etkileyebilecek türdendir.

Gençler tarafından geçtiğimiz yıllarda da çokça görmüş olduğumuz güvenlik kuvvetleri alımlarına oldukça yoğun bir ilgi vardır. Bize de merakla sorduğunuz polislik mesleğinde ki başkomiserler ile ilgi her şeyi yazımızda detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. İşte detaylar…

Emniyette mesleki görevini yerine getirmekte olan başkomiserler, başında oldukları tüm şubenin yetkili kişisidir. Polislikte başkomiserler komiserlerden üstte emniyet amirlerinden ise alt mevkide yer almaktadır.

Yetkisi gereği üst mevkilerden birinde yer alan başkomiserler, altındaki tüm kişilerin hal ve hareketlerinden, şubenin durumundan ve kontrolünden sorumludur.

Başkomiser, aynı zamanda çalıştığı şubenin tüm eksiklerini tespit eden, yapılması gerekeni yapan ve personelleri ile vatandaşın arasında köprü kurmayı başaran kişidir.

Başkomiser Olmak için Ne Yapmalı?

Her meslekte olduğu gibi başkomiser olmak içinde yapmanız gereken şeyler vardır. Bunların en başında da tabi ki okulunuz gelmektedir. Bir lisans eğitiminden mezun olmalısınız. Ancak bu şekilde polislik için eğitim alabilirsiniz. Polislikten sonra ise gireceğiniz belirli sınavlar sayesinde başkomiser olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Polis eğitimlerinden mezun olan ya da denk polis okullarından çıkan kişiler için komiser yardımcılığı giriş sınavı açılmaktadır. Diğer taraftan ise Polis Akademisi’nden sonra başkomiserlik için müracaat yapabilirsiniz.

Her meslekte olduğu gibi başkomiserlikte de sahip olmanız gereken bazı özellikler vardır. Başkomiser olma yolunda ilerlerken, iş disiplininiz ve iş hukukunuz tam anlamı ile olmalıdır.

Peki gelelim herkesin merak ettiği esas konuya. Başkomiser maaşları ne kadar? Her meslek için geçerli olan çalışma şartları ve yeri bu meslek içinde geçerli olmaktadır. Yeni başlayan bir başkomiser 3 bin den biraz fazla alırken, bu işin yarılamış bir başkomiser 6 binden fazla almaktadır. Mesleğinin zirvesindeki bir başkomiserin ise 10 binden fazla aldığını söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.