Bedelli askerlik çıkacak mı kimler yararlanabilir

11.08.2019
29
A+
A-
Bedelli askerlik çıkacak mı kimler yararlanabilir

Bedelli askerlik çıkacak mı?kimler yararlanabilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ nde ortaya çıkan ihtiyaç fazlası, profesyonel orduya geçiş süreci ve zorunluk askerlik görevinden dolayı mağduriyet yaşayan on milyonlarca vatandaş dolayısıyla, köklü değişimler devam ediyor. Bu değişimler nezdinde de 2019 yılında uzun süredir beklenen zorunluk askerlik sistemindeki değişiklik yasal olarak uygulanmaya başladı. Yeni askerlik sistemi ile birlikte zorunlu askerlik 1 aylık acemilik, 5 aylık ücretsiz askerlik ve 6 aylık asgari maaşlı askerlik şeklindeki bir formüle oturtuldu. Yeni askerlik kanunu ile birlikte bedelli askerlik tartışmaları da artık sona erdi. Çünkü artık bedelli askerlik çıkacak mı şeklinde bir soruya gerek bulunmuyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan tarihlerde zorunlu askerlik yükümlülüğü bulunan ve şartlara uyumlu olan kişiler bedelliye başvuruda bulunabilecek.

Yeni askerlik sistemi ile birlikte bedelli askerlik kalıcı hale getirilmiş oldu. Dolayısı ile bedelli askerlik çıkacak mı şeklinde endişeli dönemler geçirmeye gerek kalmayacak. Her yıl Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanacak tarihlerde bedelli askerlik şartlarına uygun olan kişiler başvuruda bulunarak, bu haktan faydalanabilecek. Ancak son bedelli askerlik uygulamasında olduğu gibi yine 1 aylık temel eğitim alınması zorunlu olacak. Dolayısıyla da bedelli askerlik yapmak isteyenler 1 aylık temel eğitim alacak. Bununla birlikte yeni askerlik sistemindeki bedelli askerlik uygulaması ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Olacak?

2019 yılı için bedelli askerlik çıkacak mı ve başvuru tarihleri ne zaman merak edenler için ne yazık ki bu yıl için geç kaldılar. Çünkü 2019 yılı bedelli askerlik başvuruları 16 temmuz itibariyle başladı. Ancak bedelli askerlik uygulamasının yeni askerlik sisteminde kalıcı hale getirilmesi sayesinde gelecek yıl bedelli askerlikten faydalanabilmek mümkün olacak. Bu yıl bedelli askerlikten yararlanamayan ya da bu yıl gerekli koşulları sağlayamayan kişiler, gelecek yıl Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklayacağı bedelli askerlik başvuru tarihlerinde, müracaatlarını gerçekleştirebilecekler.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabilir?

Daha önceden her bedelli askerlik uygulamasına özel olarak şartlar belirleniyordu. Yeni askerlik sisteminde ise bedelli askerlikten kimler yararlanabilir net şekilde belli. Zorunlu askerlik yükümlülüğü bulunan herkes bedelli askerlik hakkından faydalanabilecek. Ancak her yıl Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından her yıl bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek kişi sayısı belirlenecek. Eğer bu belirlenen kişi sayısından fazla bedelli askerlik başvurusu yapılır ise bedelli askerlikten yararlanacak kişiler bakanlığın yapacağı kura ile belirlenecek. Dolayısıyla kalıcı hale getirilse de bedelli askerlik uygulaması, yoğun talep olması durumunda yararlanma hakkı biraz şansa kalacak. Bununla birlikte bedellik askerlikte ödenecek miktar 2019 yılı için 31 bin TL olarak belirlendi. Ancak her yıl bedelli askerlik fiyatı değişecek. Temel olarak kişinin öğrenim durumu dikkate alınmadan, yasada yer alan yöntem ile hesaplanarak, 6 asteğmen maaşına denk olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.