Bekçiler Memur Kapsamında mı?

30.05.2019
2.125
A+
A-
Bekçiler Memur Kapsamında mı?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyenler, hangi statüde görev yapacaklarını araştırmakta ve bekçiler memur kapsamında mı sorusunun cevabını öğrenmek istemektedir. İçişleri Bakanlığı, emniyet teşkilatı ile ilgili yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile bekçiler, emniyet hizmetleri sınıfı personeli sınıfına alınmıştır. Emniyet hizmetleri sınıfında, polis memuru, komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri, 4. sınıf emniyet müdürü, 3. sınıf emniyet müdürü, 2. sınıf emniyet müdürü ve 1. sınıf emniyet müdürü ile sınıf üstü emniyet müdürü rütbesindeki personel yer alıyordu. Düzenleme ile çarşı ve mahalle bekçileri de bunların arasına girmiştir. Yönetmelikte emniyet personeline verilen kimlik kartlarını düzenleyen maddede de değişiklik yapılmıştır. Değişimle birlikte emniyet hizmetleri personelinden çarşı ve mahalle bekçisi haricindeki personele ve emeklilerine (A) tipi kimlik kartı, çarşı ve mahalle bekçileri ile emeklilerine (B) tipi kimlik kartı, diğer hizmet sınıflarında görevli personelle sivil savunma uzmanları ve işçi personel ile emeklilerine (C) tipi kimlik kartı verileceği belirtilmiştir.

Bekçiler Memur Kapsamında Alındı mı?

Emniyet teşkilatı yönetmeliğine yardımcı hizmetler sınıfında gösterilen çarşı ve mahalle bekçilerinin sınıfı değişmiştir. 5757 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu, Devlet Memurları Kanunu ve Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun doğrultusunda bekçilerin kadrosu emniyet hizmetleri sınıfına aktarılmıştır. Dolayısıyla bekçiler memur kapsamında mı denildiğinde verilecek cevap, artık çarşı ve mahalle memur kapsamında olduğudur. Yürürlüğü giren kanunun 3. maddesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na atıfta bulunulmuş, bu kanunun 36’ncı maddesinin (VII) numaralı bendine “özel kanunlarına göre” ibaresinin sonrasına “çarşı ve mahalle bekçisi” ibaresinin eklendiği belirtilmiştir. Kanunda, VIII numaralı bentte yer alan “kurumlarda, çarşı ve mahallelerde” ibaresi de “kurumlarda” olarak değiştirilmiştir.

Bekçiler Hangi Hizmet Sınıfında?

657 sayısı Devlet Memurları Kanunu’nun 152’nci maddesindeki II- Tazminatlar” bölümünün “D) Emniyet Hizmetleri Tazminatı” kısmının a bendine ise bir bent eklenmiştir. Bu bent, 11 numaralı benttir. Aynı bölümün b bendi ise yürürlükten kaldırılmıştır. Madde 4’te ise çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili yapılan düzenlemede. “YH Yardımcı Hizmetler sınıfı” olarak belirtilen çarşı ve mahalle bekçilerinin kadroları, “EMH Emniyet hizmetleri Sınıfı” şeklinde değiştirilmiştir. Bu durumda, bekçiler memur kapsamında mı sorusunun cevabı, yasa değişikliği ile birlikte bekçilerin devlet memuru olarak çalıştığıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Murat aslan dedi ki:

    Bn murat bekçi kayit nasıl olacağım

  2. Bekir Özmızrak dedi ki:

    Günümüzde bekçiliğin önünün açılması ile birlikte bir nebze de olsa memur kapasiteleri arttırılmış durumda ve bir çok insan memurluk için başvuru yapıyor. Dolayısıyla iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

  3. Rıdvan dedi ki:

    Kamu görevlisi olmak için en kolay yol bekçi olmak gibi görünüyor.

  4. Cihan dedi ki:

    Polis görevlisinin bir alt sınıfı. Yardımcısı gibi