Bekçilikte Yaş Sınırı Kaçtır?

03.06.2019
3.928
A+
A-
Bekçilikte Yaş Sınırı Kaçtır?

Devlet memuru statüsünde görev yapan bekçilik mesleği talep görürken bekçilikte yaş sınırı kaçtır sorusu gündeme gelmektedir. Bekçi olabilmek için en az lise mezunu olma şartı aranırken, bekçi olabilmek için yaş şartının olduğu bilinmelidir. Bekçi olmak isteyenlerin en az 18,en fazla ise 31 yaşında olmaları gereklidir. Yaş düzeltmesi yapan adayların da önceki yaşların kriter olarak alınacağı da bilinmelidir. Bunun yanı sıra çarşı ve mahalle bekçisi adaylarında ay ve gün şartının da arandığı unutulmamalıdır. Adayların başvuru tarihinde doğdukları gün ve ay itibariyle 18 yaşından büyük ve 31 yaşından küçük olmaması gereklidir. Bekçi olmayı düşünen adaylarda boy şartı da aranmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için adayların en az 167 cm boya sahip olmaları şarttır. Beden kitle endeksi de önemli bir detaydır. Adayların boyu ve kilosu uyumlu olmalıdır. Beden kitle endeksi ile ilgili bilgilere aday başvuru kitapçıklarından ulaşılabilmektedir.

Bekçilikte Yaş Sınırı Var mı?

Bekçilikte yaş sınırının kesin olduğu, bir gün bile geçmesi durumunda başvurunun kabul edilmeyeceği bilinmektedir. Bekçilikte yaş sınırı kaçtır denildiğinde bu hususa özellikle dikkat edilmelidir. Çarşı ve mahalle bekçilerinde ikamet şartı da vardır. Bekçi olmak isteyenlerin başvuru yaptıkları şehirde en az bir yıl oturmaları gereklidir. Bir yıldan yeni oturuma sahip olanların bekçilik başvurularının kabul edilmesi söz konusu değildir. Erkek adaylar için askerlik şartı da vardır. Erkek adaylar askerliklerini yaptıkları takdirde bekçilik için başvurabilmektedir. Dolayısıyla erkek adayların bekçi olabilmeleri için 20 yaşında askere gidip 21 yaşında terhis olmalarından dolayı en az 21 yaşında olmaları gereklidir. Bayanlarda ise 18 yaşını doldurmaları yeterlidir.

Bekçi Adaylarının Tahsili Ne Olmalı?

Bekçi olabilmek için lise ve dengi okullardan mezun olanlar bekçi olabilmektedir. Bekçi olmak isteyenlerin TC vatandaşı olmaları zorunludur. Başka bir ülkenin vatandaşları ile Türkiye’de oturan yabancı uyrukluların çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuru yapmaları imkansızdır. Yurt çalışan ve TC nüfus cüzdanı taşıyan kişilerin de başvuru yapmaları halinde kabul edilirse çarşı ve mahalle bekçisi olarak göreve başlayabilmeleri mümkündür. Ancak bunun için öncelikle başvurunun gerekli şartları taşıması, bu şartların da kabul görmesi gereklidir. Bu durumda olanlar bekçilikte yaş sınırı kaçtır sorusunu sorduklarında 18 ile 31 yaş arasında olduğu bilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. aslancpt dedi ki:

  Bekçiliğin geri getirilmesi mantıklı bir hamle oldu bence, bilgilendirme için teşekkürler.

 2. Serkan ÖRÜÇ dedi ki:

  Detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

 3. Bekir Özmızrak dedi ki:

  Şuanda 24 yaşında bir öğrenciyim bekçilik tamda benim yapacağım bir iş diyebilirim. Bu sene okuldan da mezun olacağım umarım istediğim düzeni kurabilirim. Diğer arkadaşlara da başarılar diliyorum.

 4. Murat Özgür dedi ki:

  Ayrıntılı anlatımınız için teşekkür ederim. Kafama takılan bir çok konu vardı sayenizde sorularıma yanıt buldum.

 5. Rıdvan dedi ki:

  Hâlâ bekçi alımı varmı. Bekçi başvurusu nasıl yapılır bu konuda bilgi verebilirmisiniz.

 6. Rıdvan dedi ki:

  Bekçiler 31 yaşına kadar başvuru yapabiliyor ama peki kaç yaşına kadar bekçi kalabilir? Bu sorumu yanıtlarsanız sevinirm.

 7. Uğur dalgın dedi ki:

  Becilik başvuru formu yaptım haber almadım

  1. sinan kazan dedi ki:

   jio

 8. Tiger dedi ki:

  Bekçilik olayı ülkemiz için çok güzel oldu. Hayırlısı olsun