Belçika’nın İsrail Spike Füzelerinin yerine 761 adet Akeon Füzesi Siparişi

19.09.2023
A+
A-
Belçika’nın İsrail Spike Füzelerinin yerine 761 adet Akeon Füzesi Siparişi

Belçika Ordusu, İsrail yapımı Spike Tanksavar Füzelerinin yerini, MBDA tarafından üretilen Akeon Tanksavar Füzeleri ile değiştirecektir.

Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, Belçika ordusunun özellikle Fransa’dan satın alınacak Jaguar Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçları donatmak için 761 adet Orta Menzilli Karadan Karaya Füze siparişi verdiğini duyurdu. Akeon MP (eski adıyla MMP) olarak yeniden adlandırılan bu füzeler, MBDA tarafından üretilmektedir ve İsrail şirketi Rafael tarafından geliştirilen Spike Tanksavar Füzesi’nin “Avrupalılaştırılmış” versiyonunun yerini alacaktır. Belçika, bu füzeleri 2012 yılında sipariş etmişti.

Spike Füzeleri’nin en erken 2030 yılında kullanımdan kaldırılması planlanıyor. Savunma Bakanı Dedonder, yazılı bir soru önergesine verdiği yanıtta, MMP sistemini 2026’dan itibaren kademeli olarak hem yerleşik (araçlarda) hem de sökülmüş konfigürasyonda (yerdeki askerler tarafından kullanılır) devreye almayı planladığını belirtti.

Teslimatlar 3 Yıl İçinde Başlayacak

Bakanın açıklamasına göre, 761 adet MMP füzesi 2022 yılında sipariş edildi ve ilk kısmi teslimat 2025 sonunda-2026 başında gerçekleştirilecek. Sonraki dönemlerde ise 2026-2027 ve 2028-2029 yıllarında ilave teslimatlar yapılacak. Siparişin toplam tutarıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

Dedonder, ilk taburun 2026 yılında MMP’ye geçeceğini ve 2027 yılında “ilk operasyonel kabiliyet” (IOC) aşamasına ulaşacağını belirtti.

Yeni füzeler özellikle Belçika’nın Fransa’dan satın aldığı Jaguar tipi zırhlı keşif ve muharebe araçlarını (EBRC) donatacak. Bu program aynı zamanda 382 adet Griffon çok amaçlı hafif zırhlı araç satın alımını da kapsamaktadır.

MMP Akeon MP, Spike Füzelerinin yerini alıyor

Birçok Avrupa ülkesi, İsrail’in Rafale şirketi tarafından geliştirilen Spike Tanksavar Füze ailesini tanksavar füzesi olarak kullanmaktadır. Spike füzelerinin Avrupa genelinde yaygınlaşmasının en büyük nedeni, Alman-İsrail ortak girişimi olan EuroSpike GmbH şirketinin kurulmasıdır.

Spike-Füze-Ailesi
Spike Füze Ailesi, DSEI’23, SavunmaSanayiST.com

Ancak Avrupa’da, zaten Avrupalı şirketlerin ortaklığında kurulmuş bir füze üreticisi şirket bulunmaktadır. MBDA, hava-hava, hava-yer ve yer-hava alanlarında birçok füze sistemini üretmektedir. Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında savunma sanayisinde ortaya çıkan değişiklikler nedeniyle bölge ülkelerinin MBDA’ya daha fazla odaklanmaları muhtemeldir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.