Çekya’ya son parti Leopard 2A4 tankı teslimatı

21.11.2023
A+
A-
Çekya’ya son parti Leopard 2A4 tankı teslimatı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Çekya tank envanterini genişletmeye devam ediyor. Almanya ile yapılan anlaşma kapsamında, Çekya son parti Leopard 2A4 ana muharebe tanklarını teslim aldı. Bu teslimatın ardından ordunun envanterinde toplamda 2A4 tankı bulunuyor. 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte, Çekya, Sovyet dönemi T-72 tanklarını Ukrayna’nın kullanımına sunarak destek vermişti.

Çekya’nın NATO ile entegrasyonunu artırmak adına Sovyet dönemi tanklarını yenileme kararı aldı. Almanya ile yapılan anlaşma sonucunda Çekya, 14 adet Leopard 2A4 ana muharebe tankı ve 1 adet Bergenpanzer 3 zırhlı kurtarma aracını hibe olarak aldı. Çekya, ordu modernizasyonu kapsamında Sovyet döneminden kalan tankları NATO muadili olan 40 adet Leopard 2A7 tankı ile değiştirme konusunda Berlin ile görüşmelerde son aşamaya geldi.

Almanya’ya yapılan teklife göre, Çekya tankların yaklaşık üçte birini ücretsiz olarak alacak ve diğer üçte ikisini satın alacak. Bu kapsamda Leopard 2A4 tankları ücretsiz olarak temin edildi. Çekya’nın tedarik edeceği Leopard 2A7 tankları, şu anda onarım gören ve savaşa hazır olmayan T-72M4 tanklarından daha üstün özelliklere sahip olacak.

Çekya’nın savunma gücünü artırma çabaları, uluslararası ilişkiler ve güvenlik politikası açısından önemlidir. Bu adımların bölgedeki askeri dengeleri nasıl etkileyeceği merak konusu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.