Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

17.11.2020
23.687
A+
A-
Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

 

Bir kişinin başka bir kişiyi bilmeyerek ya da bilerek öldürmesi eylemine cinayet adı verilmektedir. Cinayet olaylarına ise Asayiş Daire Başkanlığı çerçevesinde Cinayet Şube biriminde polis memurları bakmaktadır. Bu makalemizde cinayet polisi olmak isteyen ve şartlarını merak eden polis memurlarımız için açıklama yapacağız.

Öncelikle şu bilinmelidir ki cinayet büro sorumluluğu ve ağırlığı yüksek olan bir birimdir. Örneğin Mesai saatleri uzayabilmektedir. Yeri geldiğinde bir saatlik uyku ile durmak zorunda oldukları olmuştur. Cinayet büroda çalışmak isteyen polis memurlarının dikkat seviyeleri en üst seviyede olmalı ve öğrenmeye yatkın en önemlisi de bu iş için istekli olmalıdırlar.

 

CİNAYET BÜRO İÇİN İSTENİLEN ŞARTLAR

Öncelikle cinayet büroda çalışmak için PMYO veya POMEM gibi dengi okullardan mezun olup polis memur olmanız gerekmektedir. Yani cinayet büro için polis alımlarında dışarıdan polis olmayan kimse alınmamaktadır.

Polis memuru olduktan sonra ise hemen Cinayet Büroda çalışmanız düşük bir ihtimaldir. Çünkü cinayet büroda çalışmak isteyen polis memurları referansları yolu ile bu isteklerini öncelikle gönüllü olarak bildirirler. Cinayet Büroya alınmanız ise referansınızın ne derece etkin olduğuna ve tabi ki şubede açık olup olmamasına bağlıdır.

 

PEKİ CİNAYET NEDİR?

Yukarıda da daha önceden bahsettiğimiz gibi cinayet bir kişinin isteyerek ya da istem dışı olarak birinin canına kastedip öldürmesidir. Yani ölümle sonuçlanan her olay bir cinayet örneğidir. Cinayet kavramı kendi içinde türlü unsurlar da bulundurmaktadır. Kasten adam öldürme, cinayete teşebbüse sebep olma, kasten yaralama, intihara yönlendirme ve çocuk düşürtme olayları bu unsurlara örnektir. Cinayet büroda görevli polis memurları ise bu unsurlardan her biri ile ayrı ayrı ilgilenmektedir.

 

KASTEN ADAM ÖLDÜRME

Bir kişinin tasarlanarak veya eziyet çektirilerek canavarca öldürülmesidir. Eğer bir kişi kasten adam öldürme suçundan yargılanıyorsa ve bu cezayı işlemiş ise bu suçun asıl cezası müebbet hapistir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.