Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

25.02.2019
3.827
A+
A-
Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

Askerlik vazifesini yerine getirmeye başlayan tüm vatandaşlara, maaş ödemesi yapılır. Er olarak askerliğe başlandığı andan itibaren, harçlık niteliğinde maaş verilmektedir. Kısa dönem askerler ve uzun dönem askerler arasında maaş farklılıkları bulunmamaktadır. Ancak Şark hizmeti niteliğinde Doğu bölgelerinde askerlik yapan erlerin ve asteğmenlerin maaşları, daha yüksek verilir.

2019 Er Maaşları

2019 yılı asker harçlıkları, çavuş rütbelerinde farklılık gösterir. Kısa veya uzun dönem askerliklerde maaş farklı bulunmamakla beraber, kısa dönem askerliklerini çavuş olarak yapanlar için bir miktar yüksek maaş ödemesi yapılır.

Askerlik görevinin yerine getirildiği bölgeye bağlı olarak 30- 50 TL arasında değişen farkla çavuş maaşı alınır. Terörle mücadele kapsamında görev yapılan Doğu bölgelerinde verilen asker maaşları, Batı illerinde veya ülkenin diğer kesimlerine oranla daha yüksek verilmektedir.

Doğuda Askerlik Maaşları 2019

Doğuda askerlik yapan kişiler, çarşı izinlerine güvenlik gerekçesiyle çıkamamaktadır. Ancak sağlık veya zorunlu durumlarda askeri araçlar ve birlikle ile gerekli izinlerini yapabilirler. Diğer bölgelere oranlar daha özen, dikkat gerektiren ve şartların daha farklı olması nedeniyle, askerlerin harçlıkları daha yüksek oranda verilmektedir. Doğuda görev alan askerlere 400 TL ile 500 TL arasında aylık harçlık verilir.

Batıda Askerlik Maaşları 2019

Nispeten daha rahat şartlarla askerlik yapılan batı illerinde, askerlere verilen aylık harçlık 90 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Görev alınan bölgeye ve olanaklara bağlı olarak belirlenen asker maaşları, imkanların yüksek olduğu şehir ve ilçelerde daha minimal olarak verilir.

Asteğmen Maaşları 2019

Askerliğini uzun dönem ve asteğmen olarak tamamlayan kişiler, subay statüsündedir. Askerlikleri süresince askeri personel rütbesinde maaş alan asteğmenler, Doğu ve Batı bölgelerine göre maaş alırlar.

Askerlik şartlarının orantısına bağlı olarak Doğu bölgelerinde 5.115 TL maaş verilmektedir. 2019 yılı Batı illerinde asteğmen maaşları ise 4,654 TL olarak güncellenmiştir. Ancak bu maaşlar eğitim dönemlerinde değil, asteğmenlik rütbesi aldıklarında verilmeye başlanır. İlk 3 aylık eğitim dönemlerinde ise askeri öğrenci maaşı olarak 250 TL askeri harçlık alırlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.