Dövmesi Olan Uzman Çavuş Olabilir mi?

19.04.2019
407
A+
A-
Dövmesi Olan Uzman Çavuş Olabilir mi?

Dövmeler bazı insanlar için birer hatıra bazı insanlar için ise tutkudur. Ancak bazı mesleklerde dövmeler sorun yaratabilmektedir. Özellikle devletin bazı birimlerinde çalışmak istemeniz halinde dövme ile ilgili oldukça katı kurallar olduğunu görebilirsiniz. Kuralların katı olduğu yerlerin başında da askerlik kurumu gelmektedir. Uzman çavuşlar için kontenjanların açıldığı bu dönemde birçok kişinin aklında dövmesi olan uzman çavuş olabilir mi sorusu vardır. Dövmeler bu gibi meslekler için birer tabudur denebilir. Dövmenin sizi diğerler askerler arasında seçilebilir bir özelliğe kavuşturuyor olması size engel dahi olabilir.

Uzmanlıkta Dövmeye Bakılıyor mu?

Askerlik Türk toprakları için oldukça özel bir görevdir. Asırlardır askeri bir toplum yapısına sahip olan ve bu mesleği özel gören TSK; her koşulu her etnik gurubu ele alarak kurallarını belirlemiş ve her toplumun savaş koşullarını ele almıştır. Bu durum nedeniyle askerlerde belirgin izler ve dövmeler konusunda da dikkatli davranmaktadır. Bu nedenden dolayı dövmesi olan uzman çavuş olabilir mi dendiği zaman yönetmelikte belirtilen kurallar ön plana çıkmaktadır. TSK; yönetmeliğinin sağlık bölümünde, izler ve dövmeler ile ilgili gerekli açıklamaları yapmıştır.

Dövmesi olan uzman çavuş olabilir mi sorusunun cevabını arayanlar için TSK yönetmelikleri son derece yeterlidir. Uzman çavuş olmak isteyen yani TSK ile çalışmak isteyen kişiler; yazın, yazlık üniformaya geçilmesi halinde vücutlarında görünen bir dövme ya da iz varsa bu iz 20 cm’den büyük olmamalıdır. Kişinin görünmeyen bir yerinde dövme varsa bu iz de 50 cm’i geçmemelidir. Bu durum yara izleri için de geçerlidir.

Karar üzerinde sadece dövme değil aynı zamanda dövmenin yapısı da önem taşır. Dövmenizin; herhangi bir dini inancı, siyasi görüşü, cinselliği, şiddet barındıran ögeleri içerisinde barındırmaması bu konuda dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Bu duruma ek olarak sağlık kontrolü sırasında 5 metre kadar ilerden bakıldığında dövmenizin dikkat çektiğine karar verilirse bu durumda; elenmenize karar verilebilir. Özellikle açık yerlerinizde olan dövmelerinizin bu konuda 20 cm kuralını sağlıyor olması çok da önem taşımayabilir. Başvuru öncesinde dövmenizi sildirmeniz çok daha rahat etmenize yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.