Elbit Systems, Skystriker Dolanan Mühimmatı Satmak İçin Yeni Bir Sözleşme İmzaladı

18.09.2023
A+
A-
Elbit Systems, Skystriker Dolanan Mühimmatı Satmak İçin Yeni Bir Sözleşme İmzaladı

İsrail, farklı ülkelere sunduğu dolanan mühimmat sistemleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Elbit Systems adlı İsrail merkezli savunma şirketi, yeni bir sözleşmeyle bir Avrupa ülkesine Skystriker dolanan mühimmat tedarik edecek. Sözleşmenin değeri 95 milyon dolar.

Bu sözleşme kapsamında Elbit Systems, söz konusu Avrupa ülkesine birkaç yüz adet Skystriker dolanan mühimmat teslim edecek. Teslimatlar, 2 yıllık bir süre boyunca gerçekleştirilecek.

Elbit Systems Aerospace Genel Müdürü Yoram Shmuely, yaptığı bir açıklamada, “Müşterilerimize, Elbit Systems tarafından sunulan yenilikçi ve etkili çözümlerle hava ve yer operasyonlarında üstün bir avantaj sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Skystriker dolanan mühimmat, gizli ve çevik bir platform olarak, yüksek performanslı hassasiyet ve güvenilirlik sunarak modern savaş alanında ordulara kritik bir rol oynamaktadır.” dedi.

Skystriker, taktik düzeydeki çatışmalarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir dolanan mühimmat sistemidir. Operatör tarafından işaretlenen hedefleri arar, bulur ve imha eder. Mühimmat, 5 kilogramlık veya 10 kilogramlık savaş başlığıyla donatılmış olarak, hedefini takip ederek 2 saat boyunca ilerleyebilir.

Bunun yanı sıra Skystriker, çeşitli harp başlığı tiplerini kullanabilir ve modüler tasarımı sayesinde operasyonel ihtiyaçlara göre uçuş öncesi sahada değiştirilebilir.

Skystriker dolanan mühimmat, otonom navigasyon sistemleriyle seyir ve gezinme modlarına sahiptir. Hedefe yaklaşırken elektro optik kullanılarak hedefe kilitlenir. Ayrıca, mühimmat bağımsız olarak çalışabileceği gibi sürü halinde de kullanılabilir.

Bu yeni sözleşmeyle Elbit Systems, üstün teknolojisi ve üst düzey performansıyla bir kez daha savunma sanayiindeki liderliğini göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.