Estonya ve Letonya, IRIS-T Hava Savunma Sistemi Satın Alımıyla Savunma Kapasitelerini Güçlendiriyor

12.09.2023
A+
A-
Estonya ve Letonya, IRIS-T Hava Savunma Sistemi Satın Alımıyla Savunma Kapasitelerini Güçlendiriyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrasında Doğu Avrupa ülkeleri, savunma önlemlerini güçlendirmek için satın alma faaliyetlerine devam ediyor.

Estonya ve Letonya, Alman şirketi Diehl Defence ile orta menzilli IRIS-T SLM hava savunma sistemi satın alma çerçeve anlaşması imzaladı.

İlgili satın alma sözleşmesi, Estonya ve Letonya Savunma Bakanları Hanno Pevkur ve Ināra Mūrniece’nin Diehl Savunma şirketini ziyaret ettikleri Almanya’nın Röthenbach kentinde gerçekleşti.

İmzalanan anlaşma ile Estonya ve Letonya’nın Almanya liderliğindeki Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi programına katılımı hedefleniyor.

F5whA-iXcAIx9O_

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada, “Anlaşma tamamlandı. Estonya, IRIS-T hava savunma sistemi satın alacak. Letonya ise bu alımda bize katılacak ve bu, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi için bir başlangıç olacak.” ifadelerini kullandı.

Letonya Savunma Bakanı Ināra Mūrniece ise şunları söyledi: “IRIS-T orta menzilli hava savunma sistemi bugün Letonya’da test amaçlı kullanılmak üzere yola çıkıyor. Amacımız Letonya topraklarını mümkün olduğunca korumak, bu yüzden Letonya’nın satın alacağı IRIS-T sistemi tek olmayacak.”

F50n_2sWEAAnTYk

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

Alman şirketi DIEHL tarafından üretilen IRIS-T SLM hava savunma sistemi, havadan havaya atılan IRIS-T füzesinin yerden atılabilir versiyonudur. Sistem, daha büyük bir roket motora sahiptir ve 40 km menzilde, 20 km irtifadaki hedefleri etkisiz hale getirebilme özelliğine sahiptir.

IRIS-T SLM hava savunma sistemi füzeleri, aktif radar arayıcı başlık ve ara safha veribağı güdümüne sahiptir ve 250 km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından yönlendirilebilir.

Bu tedarik anlaşması, Estonya ve Letonya’nın hava savunma kapasitelerini güçlendirerek bölgesel güvenliğe katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

IRIS-T SLM hava savunma sistemi, Estonya ve Letonya’nın Almanya liderliğindeki Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi programına dahil olmalarını sağlayacak ve bölgesel işbirliğini artıracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.