İnsansız deniz araçlarının “aklı” ilk sınavı geçti

20.11.2023
A+
A-
İnsansız deniz araçlarının “aklı” ilk sınavı geçti

İnsansız deniz araçlarının kullanımı son yıllarda çeşitlilik ve etkinliği arttırmıştır. Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine insansız deniz araçları katılma sürecindedir. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından tedarik edilip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sunulacak olan SANCAR Silahlı İnsansız Suüstü Aracı (SİDA), HAVELSAN-Yonca Onuk Tersanesi işbirliğinde geliştirilmektedir. Bu araç, üs koruma, arama-kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, devriye, su üstü harbi, mayına karşı tedbir gibi kritik görevlerde aktif rol oynayacaktır.

Bu insansız deniz aracının sahip olduğu önemli kabiliyetlerin yanı sıra, ADVENT ROTA’nın Faz-1 safhası “fabrika kabul testleri” SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katılımıyla başarıyla tamamlandı. ADVENT ROTA, ADVENT Savaş Yönetim Sistemini insansız araçlarda kullanılacak versiyonu olarak, SANCAR SİDA’da konuşlanacaktır. Bu sayede SANCAR SİDA, NATO Birlikte Çalışabilirlik Standartlarına uygun ADVENT C4ISR görev sistemine sahip kontrol istasyonundan kontrol edilecektir. Ayrıca, ADVENT SYS konuşlu diğer deniz platformlarıyla birlikte çalışabilme yeteneğine sahip olacaktır.

Proje kapsamında HAVELSAN, platform otonomisi, görev sistemi yazılımları, yer kontrol istasyonu, mini-GVDS (Gemi Veri Dağıtım Sistemi), anti jam özellikli GNSS ve Uydu Haberleşme Sistemi geliştirip üretiyor. Yonca-Onuk ise SİDA platformu olan teknenin üretilmesi ve teknede kullanılacak olan faydalı yüklerin tedarik ve entegrasyonunu gerçekleştiriyor. Projenin tamamlanmasıyla, ADVENT SYS ile entegre ve Yer Kontrol İstasyonu tarafından kontrol edilebilen HAVELSAN’ın geliştirdiği ilk otonom su üstü aracı ortaya çıkacaktır.

SANCAR, yapay zeka, öğrenen algoritmalar, büyük veri, veri füzyonu, otonom sistemler teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir ve 12,73 metre uzunluğuna, 3,3 metre genişliğine ve 9 ton deplasmana sahiptir. Ayrıca, Sancar 40 knots’ın üzerinde hıza ve 740 kilometrenin üzerinde seyir menziline ulaşabilmektedir. Bu özellikler sayesinde SANCAR SİDA, birçok görevi otonom olarak yerine getirebilecektir.

SİDA Projesi ile komple bir insansız su üstü platformu üretilmiş ve seri üretime hazır hale getirilmiştir. Ayrıca, bu projeyle elde edilen alt bileşenler müstakil ürünler olarak kullanılabilecek ve diğer projeler için de kullanılabilir olacaktır. Bu sayede HAVELSAN ürün ailesine stratejik seviyeden taktik seviyeye kadar pazarlanabilir ürünler eklenmiş olacaktır. ADVENT ROTA ve ADVENT KALYON ürünleri diğer insansız deniz aracı projelerinde görev yapabilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.