İsveç, yeni haber alma gemisini teslim aldı

20.11.2023
A+
A-
İsveç, yeni haber alma gemisini teslim aldı

İsveç, yeni casus gemisini envantere aldı!

İsveç Müdafa Malzemesi İdaresi’nin (FMV) yapmış olduğu açıklamaya nazaran; yeni inşa edilen sinyal istihbaratı gemisi HSwMS Artemis, Müdafa Malzemesi İdaresi tarafınca 15 Kasım’da Karlskrona’da bulunan donanma üssünde resmi olarak İsveç Kraliyet Birliği’na teslim edildi.

Açıklamada; HSwMS Artemis’in (A 202), 1980’lerin başından beri Donanma’nın hizmetinde olan mevcut SIGINT gemisi HSwMS Orion’un (A 201) yerini alacağı ifade edildi. HSwMS Orion benzer biçimde HSwMS Artemis’in de öncelikli olarak Baltık bölgesindeki kontakt trafiğini seyretmek ve çözümleme etmek için kullanılacağı değerlendiriliyor. Bilhassa Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasının peşinden İsveç, Baltık bölgesinde Rusya’ya karşı sinyal istihbaratı faaliyetlerini arttırmış ve HSwMS Orion’un da bu faaliyetler kapsamında görevler icra ediyordu.

Müdafa Malzemesi İdaresi ile SAAB içinde 2017 senesinde HSwMS Artemis’in inşasına yönelik sözleşme imzalanmış olup proje kapsamında vapur gövdesinin Polonya’nın Gdynia kentindeki Nauta Tersanesi’nde inşa edilmesi ve geminin donatımının SAAB tarafınca yapılması planlanmıştı.

2018 senesinde ilk saç kesimi meydana getirilen vapur 2019 senesinde denize indirilmiş sadece Nauta Tersanesi’’nin yaşamış olduğu maddi sorluklar sebebiyle SAAB’a teslimi 2021 yılına ertelenmişti. 2021 senesinde Karlskrona’daki SAAB tesislerine ulaşan vapur donatım faaliyetlerinin tamamlanmasının peşinden 2022 yılı Kasım ayında deniz denemelerine başlamış, 27 Nisan 2023 tarihinde geminin Müdafa Malzemesi İdaresi’ne resmi olarak devredildiği SAAB tarafınca duyurulmuştu.

İsveç- artemis 3

74 metre uzunluktaki ve ortalama 2.300 ton ağırlığındaki olan HSwMS Artemis, 61 m uzunluğu ve ortalama 1.400 ton deplasmanı olan HSwMS Orion’dan mühim seviyede daha büyüktür. Selefi HSwMS Orion’a kıyasla geliştirilmiş elektromanyetik uyumluluk özelliklerine, artırılmış operasyonel güvenilirliğe ve gemideki personel için iyileştirilmiş emek harcama ve yaşam ortamlarına haiz olduğu anlatılan HSwMS Artemis’in, Müdafa Malzemesi İdaresi’nin yapmış olduğu açıklamaya nazaran ileride sinyal istihbaratı ekipmanlarının yanı sıra görsel ve elektronik haber alma toplamak suretiyle değişik sensörlerle de donatılması planlanıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.