Japonya’dan rekor Tomahawk Füzesi siparişi

19.11.2023
A+
A-
Japonya’dan rekor Tomahawk Füzesi siparişi

Japonya, ABD’den büyük bir Tomahawk Seyir Füzesi siparişi verdi. Siparişin 2.3 milyar dolarlık bir bedele denk geldiği ve 400 adet Tomahawk Füzesini kapsadığı belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Japonya’nın talebini olumlu karşılayarak bu satışı onayladığına dair bilgiler de mevcut.

Sipariş kapsamında ABD’li Raytheon şirketinin ana yüklenici olarak belirlendiği ve 400 adet Tomahawk Seyir Füzesi ile 14 adet Taktik Tomahawk Silah Kontrol Sistemi’nin Japon Donanması tarafından kullanılacağı belirtiliyor. ABD Dışişleri yetkilileri, önerilen satışın Japonya’nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kapasitesini artıracağını vurguluyor.

Tomahawk Seyir Füzesi, ABD Donanması’nın temel seyir füzesi olup hem denizde hem de karada kullanılabiliyor. Menzilinin yaklaşık 2000 kilometre olduğu bilinen bu füze, denizaltı platformları tarafından da kullanılabiliyor. Ayrıca, farklı varyantlarda şu ana kadar 10 bin adetin üzerinde üretildiği de belirtiliyor. Tomahawk Blok IV ve Blok V konfigürasyonlarının sahip olduğu özellikler de detaylı olarak açıklanmış. Özellikle Tomahawk Blok V’in, kara ve denizdeki hedeflere karşı daha etkili bir müşterek harp başlığına sahip olması ve geliştirilmiş navigasyon özellikleriyle donatılmış olması dikkat çekiyor. Bu özelliklerin, füzenin performansını artırdığına dair açıklamalar bulunuyor.

Ek olarak, Japonya’nın bu denli büyük bir füze siparişi vermesinin arkasındaki nedenler hakkında da bilgi verilebilir. Aynı zamanda, Tomahawk füzelerinin stratejik önemi ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgiler de verilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.