Kadınlar için Askerlikte Aranan Şartlar Nelerdir?

05.04.2021
87
A+
A-
Kadınlar için Askerlikte Aranan Şartlar Nelerdir?

Bilindiği üzere Dünya ülkelerinin neredeyse pek çoğunda kadınlar, her meslek grubunda olduğu gibi askerlik hizmetinde de bulunabilmektedir. Bizlerde bugün bizim ülkemizde de ordularımızda gördüğümüz kadın personeller hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız. İşte haberimizin detayları…

Kadınlar günümüzde her işte başarılarını sergilemeye devam ederken, bir değer taraftan da askeriye içinde de üstün başarıları ile kendilerini gösterebilmektedirler. Son günlerde genç arkadaşlarımızın sıklık ile merak ettiği konu olan kadınlar için askerlikte hangi okullara gitmek gerekir? Hangi boy ve kiloda olmak yeterlidir? Neler yapılmalı? Gibi soruları bu yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.

Asker olmak isteyen gençler öncelikle ya askeri bir liseden mezun olmalı ya da Milli Savunma Üniversitesi’nde öğrenim görmüş olmalıdır. Kadınlar için hazırlanmış olunan bu iki seçenekten askeri lisede okumayı seçen gençler için onları bekleyenler şunlardır:

  • Yapılacak olunan yazılı bir sınavda en az 70 puan almak,
  • Fiziksel şekilde olan mekik, takla ve koşu gibi sınavlar,
  • Askerlik için elverişli raporu alınacak sağlık kontrolü,
  • Son olarak da sözlü olarak yapılacak bir mülakat.

Yukarıdaki bu maddelerin hepsinin uygulanmasının ardından hepsinden ayrı ayrı alınan puanlar toplanır ve sizin askeri lise için uygun olup olmadığınız ölçülür.

Bir diğer taraftan ise kadın adaylar için askeri lisede okumamış ama Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyenler için bir bakalım.

  • Öncelikle tabi ki üniversiteye girebilmek için mutlaka bir liseden mezun olmanız gerekmektedir.
  • Daha sonrasında ise ÖSYM’nin bu bölüm için sizden istemiş olduğu puana ulaşmış olmak gerekmektedir.
  • Eğer barajı geçmiş iseniz ise, sağlık kontrolünden geçer aynı şekilde fiziksel becerilere tabii tutulur ve ardından sözlü mülakat ile istenilen puanı almanız durumunda Milli Savunma Üniversitesi’ne girmeye hak kazanmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.