Türkiye, Yunanistan ile Barışçıl İlişkileri ve Bölgesel Sorunların Çözümünü Hedefliyor

20.11.2023
A+
A-
Türkiye, Yunanistan ile Barışçıl İlişkileri ve Bölgesel Sorunların Çözümünü Hedefliyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 2024 yılı bütçesini sunarak, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan ziyaretlerin ve görüşmelerin Türkiye ile Yunanistan arasında olumlu bir sürece yol açtığını belirtti.

Güler, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunları uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun şekilde çözme hedefinde olduğunu vurguladı. Kendisinin de bu amaçla Yunanistan ile yapılan görüşmelerde kıta sahanlığındaki askeri faaliyetlerin azaltıldığını ve bölgedeki gerilimi düşük tutmaya çalıştıklarını ifade etti.

Güler, Pazartesi günü Ankara’da gerçekleşen Güven Artırıcı Önlemler toplantısının, Yunanistan ile ilişkileri geliştirmek için olumlu bir fırsat teşkil ettiğini belirtti. Heyetler arası görüşmelerin tekrar başlatılmasının ve gelecek yıl da devam etme kararının alındığını açıkladı.

Ayrıca, Güler, Türkiye’nin barışçıl bir çözüm için çaba gösterirken milli menfaatlerinden asla taviz vermeyeceğini vurgulayarak, Yunanistan ile olan ilişkilerin geliştirilmesinin her iki ülkenin de yararına olacağına inandığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kıbrıs konusunda da Kıbrıs Türk halkının meşru çıkarlarını ve güvenliğini teminat altına alacak bir çözümün en önemli önceliklerden biri olduğunu dile getirdi. Ayrıca uluslararası camiayı adil ve kalıcı bir çözüm için destek olmaya davet etti.

Güler, Azerbaycan-Ermenistan sorununu da anımsatarak, Azerbaycan’ın yanında olduklarını ve barışçıl çözüme her koşulda destek verdiklerini belirtti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.