Milli Savunma Bakanı Güler’den F-35 Savaş Uçağıyla İlgili Önemli Açıklamalar

20.11.2023
A+
A-
Milli Savunma Bakanı Güler’den F-35 Savaş Uçağıyla İlgili Önemli Açıklamalar

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, F-35 savaş uçağıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Güler, F-35’ün yaşadığı sorunlara ve alternatif uçaklara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Güler, F-35 savaş uçağının yaşadığı teknik sıkıntılar hakkında bilgi vererek, “F-35’lerin çoğunun uçuşu Amerika’da dahi durdurulmuş durumda. İsrail F-35’lerini uçuramıyor ve bu konuda sürekli Amerika’ya eleştiriler yöneltiyor. Avrupa’da da F-35’lerde anlaşılmayan aksaklıklar mevcut.” şeklinde konuştu.

Yaşar Güler, Türkiye’nin yerli ve milli KAAN uçağı gibi alternatiflere yönelmesi gerektiğini vurgulayarak, “F-35 almalı mıyız yoksa KAAN uçağı için biraz daha sabretmeli miyiz? Bu konuda ciddi bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Şahsi görüşüm kesinlikle F-35 alınmaması yönünde.” ifadelerini kullandı.

Güler, F-35 projesi kapsamında yapılan harcamaların detaylarına ilişkin, “F-16 Blok 70 Viper’ları alırken, bu harcamaların o projeye mahsup edilmesi düşünülüyor fakat net bir durum henüz belirsiz.” dedi.

F-16 Blok 30 ÖZGÜR Savaş Uçağı

Türk Hava Kuvvetleri’nin Muharip Uçak Filosu ve Planlanan Yerli Üretim Uçaklar

Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut uçak filosunun yeterliliği konusundaki bir soruya Güler, “F-16’larımız ve F-4’lerimiz mevcut görevleri için yeterli. Ancak ileriye dönük planlarımız da var. F-35’e başvurduk fakat yaşanan sorunlar nedeniyle alternatiflere yöneliyoruz.

F-16’ları modernize etmek için F-16 Blok 70 Viper’den 40 adet alınacak ve 79 tanesinin modernizasyonu TUSAŞ’ta gerçekleştirilecek.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

KAAN-Savaş-Uçağı

“Asıl hedeflerimizden biri Hürjet. Bu uçak aynı zamanda eğitim uçağı olarak da kullanılacak. Diğer hedefimiz ise 5. nesil milli muharip uçağımız KAAN. Bu yıl sonunda ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diyen Güler, “Kendi motorumuz için de çalışmalarımız devam ediyor. 2028’de yerli motoru üreteceğiz ve 2032’ye kadar uçaklarımız kendi motorumuzla donatılmış olacak.” ifadelerini kullandı.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.