Muayene Olduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir

24.02.2019
1.493
A+
A-
Muayene Olduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir

Muayene Olduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir?

Türkiye’de askerlik, tüm Türk vatandaşı olan erkeğin yapması gereken ve fakat son dönemlerde düzenlenen yasalar dahilinde ücretli şekilde yapılabilir olmuştur. Bedelli askerlik adı verilen ücretli askerlik, 28 günde tamamlanabiliyor.

Bedelli askerliği tercih etmeyenler ise standart olarak belirlenen askerlik süresini, eğitim durumlarına göre tamamlayabilmektedir. Üniversite mezunları, astsubay olarak uzun dönem veya er/ erbaş olarak kısa dönem askerlik yapabilmektedirler.

Askere Ne Zaman Gidilir?

Geçmiş dönemlerde; ‘’20 yaşına gelen her Türk erkeği’’ olarak tanımlanan askerlik, son yıllarda yapılan değişiklik ve düzenlemeler ile yaş ve süre opsiyonelliğinde sunuluyor. Tecil; eğitim gören Türk vatandaşlarının, eğitim süresi sonuna kadar, askerlikten muaf olması durumudur. Yahut sağlık nedeniyle tecil yapılabilmektedir.

Askerliğin ertelenmesi şu şekildedir;

  • Lise mezunları, maksimum 3 yıl (üniversiteye başlamamış olma durumunda)
  • Üniversite mezunları 2 yıl (yüksek lisansa başlamamış olma durumlarında)

Belirlenen tecil durumu sonrasındaysa, muayenelerin yapılması gereklidir. Muayenesi yapılmayan kişiler, kaçak olarak nitelendirilmektedir.

Muayene Olduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir

Muayene Sonrası Askerlik Başlama Süresi

Tecil, istenilen durumlarda iptal edilebilmektedir. Yani kişi önce tecil yaptırıp sonrasında askerliğini erken tamamlamak isterse, tecil bozdurma uygulamasından yararlanabilir. Tecil süresi biten kişilerse, muayeneden sonraki ilk celp döneminde askerliğe başlarlar.

Askerlik muayenesi, kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il veya ilçedeki askerlik şubesinde yapılır ve askerlik yapacağı yer belirlenir. İlgili askerlik şubesinde belirlenen dönemde gidilmesi gereklidir. Askerlik dönemi belirlenen kişilere, muayene sonrası celp gönderilir.

Askerlik dönemi gelen fakat askerliğe başlamayan kişiler, bakaya durumunda nitelendirilir. Muayene ardından 2 hafta sonra belirlenen askeri birliğe gönderilirler. Fakat devre kaybı olarak gönderilmektedirler.

Muayene Sonrası Askerliği Ertelemek Mümkün mü?

Tecil durumu, muayene sonrasında da yapılmaktadır. Belirli durumlarda, askerlik muayenesi yapılmış kişiler askerliği erteleyebilirler. Muayene sonrasında tecile olanak sağlayan durumlar şu şekildedir;

  • Sağlık sorunları nedeniyle sağlık raporu alınarak, 1 yıla kadar tecil yapılabilmektedir. Sağlık nedeniyle rapor alan kişiler, 3 kez bu işlemi tekrarladıklarında askerlikten tamamen muaf tutulurlar.
  • Eğitim nedeniyle de muayene sonrası askerlik tecili mümkündür. Bakaya durumunda olan kişiler, çeşitli eğitim belgelerini sunarak öğrenim görmek üzere askerliği erteleyebilirler.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehmet can öztürk dedi ki:

    ben müaynemi oldum ekim ayında 19 yaşıma giricem ne zaman askere giderim