Online Alışverişte Sanal Kart Kullanmanın Önemi

20.11.2023
A+
A-
Online Alışverişte Sanal Kart Kullanmanın Önemi

STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.), Temmuz-Eylül 2023 tarihlerini kapsayan yeni Siber Tehdit Durum Raporu’nu yayınlamıştır. Bu raporda siber güvenlik uzmanları tarafından 9 ayrı konu başlığı ele alınmıştır. Bunlar arasında “Bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilen hırsızlık ve dolandırıcılık suçları”, “Klavye vuruşları üzerinden yapılan siber saldırılar” ve “En çok siber saldırı yapan ülkeler” gibi konular bulunmaktadır.

[STM Siber Tehdit Durum Raporu]

İnternet Dolandırıcılığını Önleme Yolları

Raporda, bilişim sistemlerinden gerçekleştirilen hırsızlık ve dolandırıcılığa karşı alınması gereken önlemlere de vurgu yapılmıştır. Özellikle dijitalleşmenin hızla yayılması, kötü niyetli kişilere yeni fırsatlar sunmaktadır.

STM’nin raporunda bireylerin alması gereken önlemler arasında, internette parola, kredi kartı, banka kartı gibi bilgilerin girildiği web sitelerinin geçerli SSL sertifikaları olmasına dikkat edilmesi, bankacılık işlemlerinde 3D secure sisteminin kullanılması ve online alışverişlerde fiziksel kart bilgileri yerine sanal kart kullanılması gibi maddeler bulunmaktadır.

Klavye Vuruşları Üzerinden Siber Saldırılar

Raporda, klavye vuruşlarına dayalı siber saldırıların mümkün olduğuna dikkat çekilmiştir. Klavye vuruşlarında akustik bilgilerin kullanılması ve bu kayıtların toplanabilmesine dair yeni teknolojik gelişmelerden bahsedilmiştir.

Buna ek olarak raporda, klavye vuruşlarının derin öğrenme ve makine öğrenme yöntemleriyle analiz edilerek siber saldırı ihtimallerinin arttığına yönelik bilgilere de yer verilmiştir.

Tek Kullanımlık E-posta Hesapları ve Riskler

Raporda, geçici e-posta hizmetlerinin de bazı riskleri beraberinde getirdiği belirtilmiştir. Bu tür hizmetlerle saldırganların kişisel verilere erişim sağlayabileceğine dikkat çekilmiştir.

En Çok Siber Saldırı Yapan Ülkeler

Rapor, dünya genelinde en çok siber saldırı toplanan ülkeleri ortaya koymuştur. 2023’ün Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında STM’nin Honeypot Sunucularına toplam 2 milyon 297 bin saldırı yansımıştır. En çok saldırıyı gerçekleştiren ülke, 268 bin saldırı ile Rusya olurken, bunu 248 bin saldırı ile Estonya takip etmiştir.

Raporun dönemine ilişkin olarak “Zero Trust modeli”nin mercek altına alındığı ifade edilmiştir.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.