Polisler Hangi Silahı Kullanıyor?

11.04.2021
182
A+
A-
Polisler Hangi Silahı Kullanıyor?

Son zamanlarda polislik mesleğine olan ilgi günden güne artmaya başladı. Polis olmak isteyen adaylar bu mesleğe dair her şeyi internet üzerinden araştırmaya ve en küçük ayrıntısına kadar öğrenmeye kararlı durumda. Bu işlerden anlayanlar için en çok merak edilen soruların arasında ise tabi ki silahlar var. Polislerin ne tür silahlar kullandığı, markası ve kullanım biçimleri merak konusu. Bizde sizler için bu yazımızda polislerin kullanmış olduğu silahlardan bahsettik. İşte haberimizin detayları…

Öncelikle şu bilgiyi vermemizde fayda olduğunu düşünmekteyiz. Polisler kendi kullanacakları silahları kendi paraları ile almaktadır. Çok bilinenin aksine polislere rütbesi veya kıdemi ne olursa olsun silah devlet tarafından verilmez. Her göreve yeni başlayan polis silahını kendi parası ile satın almaktadır. Polislere alabilecekleri silahlar söylenir ve onlardan birinin alınması istenir.

Bilindiği gibi ülkemizde polisler için yıllarca SIG Sauer silahı kullanılmaktaydı. Bu silah yabancı üretim olduğu için bir zaman sonra kullanımı durduruldu. Daha sonrasında ise ülkemizde üretilen Sarsılmaz, Girsan ve Canik gibi markalar kullanıldı. Bu bahsettiğimiz üç yerli firma Polis Teşkilatı için silah üretimine devam etmektedir. Gelin bu silahlara daha yakından bakalım.

Sarsılmaz S79

En çok tercih edilen yerli silah markasıdır. S79 model silahı ise bu firmanın en çok tercih edilen modelleri arasındadır. Bu model hem sağ elini kullananlar hem de sol elini kullananlar için üretilmiş bir silahtır. Bu modelin polisler için sık tercih edilmesinin sebebi ise fener ve lazer gibi silah aksesuarları ile uyumlu bir model olmasıdır.

Girsan MC28 SA

Bu marka ve model ise güvenlik tedbirleri açısından üst konumda bulunmaktadır. Aynı zamanda ise yarı otomatik olarak ateşleme yapmaktadır. Emniyet mensupları tarafından en çok tercih edilen silahlar ve modeller arasında ismini sık sık duyabileceğimiz bir silahtır.

Canik TP9

Sarsılmaz gibi polis memurları tarafından sıklık ile tercih edilen farklı bir model silahtır. Askeri standartlara uygunluğu ile ilgiyi üzerine çekmektedir. Hem sağ hem de sol el kullanılabilir şekilde bir üretime sahiptir. Polis memurları tarafından sık tercih edilmesinin bir başka diğer sebebi ise emniyet mensubu olan kişilere olan indirimlere ek indirim uygulanmasıdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.