POMEM Eğitim Süresi Ne Kadardır?

28.03.2021
134
A+
A-
POMEM Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Şu sıralar meslek sahibi olmak isteyen ve polisliğe ilgi duyan gençler sıklıkla POMEM hakkında bilgi almak için araştırmalar yapmaya başladı. Bizlerde gençlerin POMEM hakkında bilmek istediği tüm ayrıntıları yazımızda bir araya getirmeye çalıştık. İşte haberimizin detayları…

Öncelikle kısaltılmışı POMEM olan, Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin ne olarak çalıştığına bir göz atalım. POMEM seneler geçtikçe daha çok polis adayı öğrencileri ile yoluna devam eden nitelikli polisler yetiştiren ve eğiten bir okuldur. Bu kurumda eğitim almak isteyen aday polis memurları öncelikle yazılı, fiziki ve sözlü şekilde yapılan sınavları geçmelidir.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sınavları başarı ile geçen polis memuru adaları, bu kurumdaki eğitimi başarı ile tamamlamalarının ardından sahip olacakları başarı sertifikası ile birlikte iş başı yapabilmektedir.

 Herkes POMEM için Başvuru Yapabilir Mi?

Kolluk kuvvetlerinin her türünde olduğu gibi polislik mesleği için de adaylarda aranan nitelikler bulunmaktadır. En önemli olanları şu şekildedir:

  • Öncelikle tabi ki Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olmanız önemlidir.
  • Lisans ya da Ön Lisans mezunu olup bir diplomaya sahip olmanız gerekmektedir.
  • Kılavuzlarda da belirtildiği gibi 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
  • Bir diğer taraftan ise ilk başta başvuru yapmak için KPSS için sizden istenilen puanı almış olmanız gerekmektedir.
  • Tekrardan kılavuzda belirtildiği gibi istenilen boy ve kiloda olmak arana bir diğer özelliktir.
  • Sağlığınızın bu mesleğe engel teşkil etmemesi ve aynı zamanda da silah taşımak için hiçbir engelinizin olmaması çok önemlidir.
  • Ardından gireceğiniz fiziki ve sözlü olan mülakatlarda üstün başarı göstermeniz gerekmektedir.

Biz sizlere en önemli olan birkaç şarttan bahsettik.  Ama yine de kılavuzu okuyup ona göre başvuruda bulunmakta her zaman fayda olacağını düşünmekteyiz.

 POMEM için Eğitim Süresi Ne Kadar?

Bu sorunun yanıtına kısaca en az olmak şartı ile 6 ay diyebiliriz. Tabi ki araya giren tatiller ve önemli günler ayrı olarak hesaplanabilmektedir. Bu alacağınız 6 aylık eğitimin ardından ise sertifikanız ile birlikte yeni işiniz olan polis memurluğuna başlayabilmektesiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cengiz Çalık dedi ki:

    Yok