Psikiyatriye Giden Polis Olabilir mi?

15.06.2019
97
A+
A-
Psikiyatriye Giden Polis Olabilir mi?

Polis olmak isteyenlerin ruhsal yönden sağlam olması gereklidir ve bu nedenle psikiyatriye giden polis olabilir mi sorusuna verilen cevap, bazı istisnalar dışında genel olarak “hayır”dır. Polis adaylarının geçmiş hastalıkları arasında eve halen herhangi bir ruhsal hastalığın, intihar girişiminin, hafif ve orta derecede konuşma bozukluklarının ve kişilik bozukluğunun olmaması esastır. Bunlardan birinin olması durumunda kişini polis adayı olması mümkün değildir. Ancak bu hususta istisna vardır. İstisna, son iki yılın belirtisiz ve tedavisiz geçirilmesidir. Bu durumda polis adayının psikiyatri yönden sağlam olduğu kabul edilmektedir. Kişinin kendisine zarar verme girişiminin olması, yıkıcı davranışlarda bulunması, dürtü kontrol ve davranış bozukluğunun bulunması, polis olmaya engel bir durum oluşturmaktadır.

Antidepresan Kullanmak Polis Olmaya Engel Olur mu?

Polis adayları, psikiyatriye giden polis olabilir mi sorusunu sorarken bir başka soru da antidepresan ilaç kullanma ile ilgilidir. Polis okulunun kazanılmasının ardından polis adayları genel sağlık raporu almak için devlet hastanelerinden birine götürülmektedir. Bu hastaneler, polis okulun bulunduğu şehrin sınırları içindedir. Hastanede psikiyatri bölümünde görevli doktor da muayene yapmaktadır. Muayene sırasında hekim adayların ilaç geçmişlerine bakmaktadır. İlaç geçmişinde 2 ile 4 yıl baz alınmaktadır. Psikiyatr geçmişi uzun olanların polis olmalarına elverişsiz olduğu yönünde rapor verilebilmektedir. Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaç kullanımı olduysa yine olumsuz rapor düzenlenmektedir. Ancak uyku sorunu olan ya da sınav stresi yaşayan ve bu nedenle antidepresan ilaç kullanan adaylarda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak intihar girişimi ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar varsa bu durumda hekim olumsuz rapor düzenleyebilmektedir.

Hangi Psikiyatr İlaçları Polisliğe Engel?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği şartlara sahip olan kişilerin polis akademilerine başvuru yapmaları mümkünken bazı durumların kişilerin polis olmalarını engellediği de bilinmektedir. Sınavda başarılı olunsa bile polis okuluna gidildiğinde antidepresan, antipsikotik, anksiyolitik ve duygu durum gibi ilaçları kullandıkları ortaya çıkması durumunda okuldan çıkarılması söz konusudur. Bu ilaçlar ağır hastalara verilmekte, belli bir kullanım süresi olmaktadır. Bu nedenle psikiyatriye giden polis olabilir mi sorusu sorulduğunda ilaç tedavisi görenlerin polis olamayacakları belirtilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Gokhan BOZKURT dedi ki:

    Yararlı Bir Makale Olmus , Ellerinize Saglık

  2. Gokhan BOZKURT dedi ki:

    Yararlı Bir Yazı Olmus , Ellerinize Saglık

  3. Hasan Şanlı dedi ki:

    Piskolojisi bozuk bir insanın polis olması biraz zor gibi gözüksede, Piskiyatri raporunun iyi yönde olması şansınızı arttırabilir.