Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Mi?

05.06.2020
A+
A-
Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Mi?

Bu yazımızda sizlerle renk körlüğü rahatsızlığının polislik ve bekçilik mesleğine engel olup olmadığını tartışacağız. Polislik mesleği Türk halkı arasında kutsal bir meslek olarak tanımlandığı için birçok kişi polis olmanın hayalini kurmaktadır. Aynı zamanda son yıllarda oldukça popülerlik kazanan bekçilik mesleği içinde talep oldukça fazladır. Hem bekçilik hemde polislik mesleği için alımlar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre hemen hemen polis veya bekçi olabilmenin şartları birbirine oldukça benzerdir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre bekçi veya polis olabilmek için adaylar bazı koşulları sağlamak zorundadır. Bekçilik veya polislik mesleği için belirlenmiş olan koşullar arasında vatandaşlar en çok sağlık koşullarını araştırmaktadırlar. İşte renk körlüğü rahatsızlığının bekçilik veya polislik mesleğine engel olup olmayacağının cevabı:

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körü Olan Polis Olabilir Mi?

İlk olarak renk körlüğü hastalığı ismindeki gibi bir körlük hastalığı değildir. Renk körlüğü adından da anlaşılacağı üzere bazı renklerin insanlar tarafından ayırt edilememesidir. Bu hastalığa sahip olan vatandaşlar mavi ve sarı, kırmızı ve yeşil gibi renkleri birbirinden ayırmada oldukça zorluk çekerler. Bu hastalığın belirtisi için oldukça basit testler yapılmaktadır. Bu hastalığa sahip olduğunu düşünen vatandaşlarda internetten kolayca test yapabilmektedir. Bu rahatsızlığın sebebi retinatı bulunan ışığa duyarlı hücrelerin diğer insanlarınkine nazaran daha düşük çalışma performansı göstermesidir. Bu hastalığın üç farklı çeşidi bulunmaktadır ve bu çeşitler hafif, orta ve ağır şiddetli renk körlüğüdür. Renk körlüğü rahatsızlığının tedavisi genellikle mümkün olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda teknolojinin gelişmesi ile geliştirilen gözlükler sayesinde bu hastalığa sahip olan kişiler gözlükler sayesinde renkleri normal olarak görebilmektedirler.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre renk körlüğünün polislik veya bekçilik mesleği için herhangi bir engeli bulunmamaktadır. Ancak ileri seviyede renk körlüğü bulunan polis veya bekçi adayları meslek hayatlarında kendilerin için bazı konularda engel oluşturulabileceği için mesleğe kabul edilmemektedirler. Bu sorunun cevabı meslek için girilen sağlık tesleri sonucunda ortaya çıkacaktır ve detaylı bir göz muayanesi sonucunda kişinin polis veya bekçi olup olamayacağına karar verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.