Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

10.03.2019
2.687
A+
A-
Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

Askerlik yapmak veya uzman çavuş olmak için renk körlüğü engel midir? Askerlik alımlarında yapılan muayene ve testler sahilinde, renk körlüğü de değerlendirilmektedir. Asker, polis, bekçi gibi güvenlik birimi personeli olmak için göz sağlığının önemi büyüktür. Dolayısıyla görme işlevlerinin tam ve sağlıklı olduğu kontrol edilmektedir.

Renk körlüğü testi yapılarak, askerliğe engel bir durum olup- olmadığı belirlenmektedir. Uzman çavuş olmak için renk körlüğü bir engeldir.

Renk Körlüğü Testi

Uzman çavuş olmak isteyen adaylar için renk körlüğü testi yapılmaktadır. Renk körlüğü, askeri personel olmak için bir engel olarak TSK tarafından belirlenen mevzuatlarla belirlenmiştir. Renk körlüğü sorununun herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak renk körü lensleri kullanılarak, ideal görüş açısı sağlanabilmektedir.

Renk körlüğü; doğadaki renklerin algılanmaması olarak tanımlanmaktadır. Göz retinasında koni hücrelerinin bulunmaması durumu, renk körlüğü olarak tanımlanmaktadır. Ya da koni hücrelerinin eksik olması durumu da renk körlüğü olarak nitelendirilir.

Renk körlüğü çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Tam renk körlüğü
 • Kırmızı renk körlüğü
 • Mavi renk körlüğü
 • Yeşil renk körlüğü
 • Monokromatik renk körlüğü

Renk Körleri Sözleşmeli Askeri Personel Olabilir mi?

Renk körleri, uzman erbaşlığa alınmamaktadır. Üstelik sadece askerlikte değil, polislik ve bekçilik alımlarında da renk körlüğü sorunu olan kişiler alınmamaktadır. Güvenlik nedeniyle ve herhangi bir sorun oluşmaması için renk körlüğü testinden geçemeyen kişiler, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine dahil edilmemektedirler.

Askerlik başvuruları için de renk körlüğü kabul edilmemektedir. Uzman er ve erbaş olmak için de renk körlüğü engel teşkil etmektedir. Askerlik muayenesinde, ön sağlık incelemelerinde yapılan renk körlüğü testleri, adayların askerliğe alınmasını engellemektedir.

Diskromatopsi adı verilen renk körlüğü, 1986 yılında belirlenen Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre belirlenmiştir. Sağlıklı yapıya sahip olanlar ve çeşitli sağlık sorunları, hastalıkları veya bedensel sorunları bulunan kişilerin, hangi oranda ve hangi askeri bilimlere alınabileceği belirtilmiştir.

Sağlamlar, arıza dilimine girenler, vücut gelişimlerine göre değerlendirilenlerin tamamı, TSK mevzuatlarında belirlenmiş olup, renk körliğünün hiçbir askeri birime alınmadığı belirtilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Baki dedi ki:

  Bizleri insan yerine dahi koyan yok kader deyip geçemem insan kaderini aramalı kaderin Üstünde de bir kader vardır göklerden gelen bir karar vardır

 2. SEFA YÜCEL dedi ki:

  3. deva uzman erbaşlık sınavını kazandım, 1 kere Bekçilik. Artık heyet raporundan RENK KÖRÜ nden elenmekten bıktım……Gerçekten yazıklar olsun benım gibi hayallerinin peşinden giden çok insan var çok. Hep sonumuz Hüsran artık bunun ile ilgili bir yasa gelsin bıktım gerçekten bıktım. yazıklar olsun

  1. alpagu dedi ki:

   öyle lakin bir çok kurumda renk körlüğü engel maalesef

 3. Emre dedi ki:

  Kimse kusura bakmasın öyle boktan bi dava yok ne yani renk körüyüz diye yaşamayalım hayaleerimiz olmasın mı neye dayanraktan böyle saçma bir düzen aptalca bir kural koyabiliyorlar arkadaşaleında dedigi gibi benim bu üçünçü girişim her aşamayı her sorunu sınavı aşıyorum son aşama renk körlügünden eleniyorum haa ben şuna eminim her şartta her koşulda o saglam diye aldıkları adaylarla her alanda her konuda atışabilir yarışabilrim madem öyle bunun gibi bi aşamada gerçekleştirsinler sonrasında kim iyiyse onu alsınlar en azından adaletli olur bu nedir arkadaş ya bezdim usandım ne yapalım eylem mi yapalım çatılara mı çıkalım meclis önünde kendimizi yakalım böyle mi bizim varlığımızı anlayacaklar ya ayıpp ayıpp tek kelime ile yazıklar olsun HAKKIM ZERRE MİKTARINA KADAR HARAM ZIKKIM OLSUN İKİ CİHANDADA HAKKIM HELAL DEGİL BU İŞLE İLGİLENEN VE BİZLERİ GÖRMEZDEN GELEN İNSANLARA HAKKIM HELAL DEGİLLLL..