Şeker Hastalığı Olan Askerlik Yapabilir Mi?

08.09.2020
2.334
A+
A-
Şeker Hastalığı Olan Askerlik Yapabilir Mi?

 

Şeker hastalığı olarak da bilinen diabetes melitusun iki tane türü vardır. Şeker hastalığının olgularının yüzde doksanını ikinci tür geriye kalan yüzde onluk kısmını da birinci tür göstermektedir. Birinci tür şeker hastalığı 35 yaş altı çocuklar ve gençlerde görülmektedir. İkinci tür şeker hastalığı ise genel olarak 35 yaş üstü erişken bireylerde görülmektedir. Birinci tip şeker hastalığına sahip bireyler genel olarak zayıf kişilerdir. İkinci tip şeker hastaları ise yüzde elli oranda obezdir ya da fazlası ile şişmandır.

Bir kişiye şeker hastalığı teşhisi konulduktan sonra yaşamını bir düzene sokması gerekir. Doktor tarafından diyet verildiyse diyetini ve ilaçlarını tam zamanında almalı ve uygulamalıdır. Genel olarak diyabet hastaları günde 3 ana 3 ara olmak üzere diyetlerini uygulamaktadırlar. Görüldüğü üzere diyabet yani halk arasındaki adı ile şeker hastalığı teşhisi konmuş bireyler daha kaliteli bir yaşam sürdürmelidir. Bu yüzden herhangi bir doktor muayenesinde birinci ya da ikinci türden şeker hastalığı saptanmış asker adayları askerlik yapamazlar.

Birinci türden şeker hastası olan bireyler özellikle vücutlarındaki insülin azlığından dolayı günde 4 defa insülin takviyesi yapmak zorundadırlar. Bu tür hastalarda kan şekeri oynaktır. Kan şekerinin bu ani düşüp yükselmesi ise gündelik hayatlarında sıkıntı yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden askeri koşullarda bu düzeni devam ettiremeyeceklerinden dolayı bu hastalar askerlik yapamazlar.

İkinci türden şeker hastalığına sahip olan hastalarda ise böbrekler, kolestrol yüksekliği ve kalp sistemi gibi yan etkilerin her an baş göstermesi sebebi ile bu hastalarda yaşamlarını düzenli hale getirmelidirler. Bu tür hastalarda başlarda diyet uygulayıp ilaç kullansalar da bir süre sonra insülin takviyesi almaya başlarlar. Bu yüzdendir ki özellikle ikinci türden teşhis konmuş olan şeker hastaları askerlik kesinlikle yapamazlar.

Birinci ve ikinci tip şeker hastası hastalığından haberdar fakat henüz tanı konmamış ise askerlik şubesine başvurmasının ardından gerekli incelemelerden hemen sonra askeri hastaneye yatırılır ve askerlik yapamaz raporu verilir. Adaylar şeker hastalığına sahip ise askeri bir hastanede yapılacak muayeneler sonucunda ortaya daha net sonuçlar çıkmaktadır.

İkinci türden bir şeker hastalığı olan erişkinlerde ise istisnai bir durum söz konusu olmaktadır. Diyabeti olan erişkin birey hastalığı ortaya çıkmadan önce halk arasında gizli şekerde denilen bir dönemden geçer. Bu dönem şeker hastalığına göre daha hafif bir dönemdir. Böyle bir dönemde yani gizli şekerin olduğu dönemlerde kişiler askerlik yapmaktadırlar. Fakat bir ve ikinci türden şeker hastalığı olan bireyler askerlik yapamamaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.