Sivil Polis Nasıl Olunur?

08.11.2020
168
A+
A-
Sivil Polis Nasıl Olunur?

 

İlk önce bilinmelidir ki emniyet teşkilatında sivil polis adında bir birim bulunmamaktadır. Aslında bazı birimlerde görevi gereği bulunan sivil halde çalışan memurlar vardır. Eğer bu yazıyı sivil polis olmak için okuyorsanız polisliğin sivil olarak çalışan bir biriminde bulunmanız gerekmektedir.

HANGİ BİRİMLER SİVİL ÇALIŞIR?

Sivil çalışan birimlere Cumhurbaşkanlığı Koruma, İstihbarat, Güvenlik Şube, Bomba İmha Uzmanı ve KOM örnek olarak verilebilinir. Sivil polis olmak için öncelikle polislik sınavlarına girip POMEM ya da PMYO gibi okullardan mezun olup polis olmanız gerekmektedir.

SİVİL POLİSTE OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

  • Her bulunduğu ortama uyum sağlama ve sakin kalabilme yeteneği,
  • Çevresinde olup bitenleri iyi gözlemleme ve analiz yapabilme yeteneği,
  • Herhangi bir soruşturma sırasında açık vermeden istediği bilgiyi elde etme yeteneği,
  • Aldığı göreve uygun giyim tarzını değiştirebilme ve göreve göre konuşabilme yeteneği,
  • Silahını vücudunda iyi bir şekilde gizleme yeteneği gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Sivil polisler gerekli durumlarda ve toplumsal olaylarda örneğin maçlarda önemli konferanslarda ya da mitinglerde halkın arasına karışarak toplumun güvenliğini sağlamak ile görevlidirler.

Sivil polislerin ayrıca yanlarında her zaman bir poliste bulunması gereken her türlü silah ve mühimmat bulunması zorunludur.

SİVİL ÇALIŞAN BİR POLİS EMEKLİ OLANA KADAR ÇALIŞABİLİR Mİ?

Hayır. Maalesef ki emekli olana kadar sivil polislik yapmanız mümkün değildir. Sivil polisler ihtiyaç halinde tayin edilirler. Eğer atandığınız yerde sivil polis ihtiyacı varsa görevinize devam edebilirsiniz. Ama öyle bir ihtiyaç söz konusu değil ise normal polisliğe geri dönersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.