Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir?

17.06.2019
128
A+
A-
Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er olmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında sözleşmeli er olma şartları gelmektedir. Sözleşmeli erler, TSK’da ihtiyaç duyulan kadrolara ön sözleşme yapılarak askeri eğitime alınmaktadır. Eğitimi başarıyla bitirenlere minimum 3 yıl, maksimum da 4 yıl olmak üzere sözleşme imzalanmaktadır. Askerlik yükümlülüklerini erbaş ve er olarak tamamlayanlar, terhis olmalarının üstünden en fazla 3 yıl geçenler ve 26 yaşından gün almayanlar sözleşmeli er olmaktadır. Sözleşmeli erler, “Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu”na göre alınmaktadır. Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden nedeni ne olursa olsun ilişikleri kesilenlerin sözleşmeli er olması söz konusu değildir. Sözleşmeli er olabilmek için adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamaları, cezaları ertelense, genel ya da özel af kanunları kapsamına girse ya da haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse dahi devletin güvenliğine karşı suç işlemeleri, halkı askerlikten soğutmak gibi suçlardan mahkum olmaları, taksirli suçlar dışında bir suçtan bir ay ya da daha fazla hapis cezası almamış olmaları gereklidir.

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er olabilmek için tugay ya da denk olan birlik komutanı ile kurum amiri tarafından haklarında “sözleşmeli er olur” belgesi verilenlerin müracaatları öncelikle olarak kabul edilmektedir. Sözleşmeli er olma şartları araştırılırken adayların ön sözleşme ile askeri eğitime alınacağı bilinmelidir. Sözleşmeli erlerin ilk sözleşmelerinin ardından yapılacak olan sözleşmeleri, 1 yıldan az, 3 yıldan çok olmamak koşuluyla, en fazla 29 yaşın bitirildiği yılın Aralık ayının sonuna kadar uzatılabilmesi mümkündür. Sıkıyönetim, seferberlik, savaş ya da terörle mücadele nedeniyle ihtiyaç duyulanların sözleşmelerinin süresi, isteğe ve yaş haddine bakılmaksızın kuvvet komutanlarının göstereceği lüzum üzerine Genelkurmay Başkanının tasdiki ile uzatılabilmektedir. Sözleşmeli erlerle sözleşmeli er adayları asker sayılmaktadır.

Sözleşmenin Yenilenmesi İçin Ne Yapılmalı?

Sözleşmeli erlerin, her sözleşme süresinin bitmesine en az 3 ay önce sözleşmeyi yenilemek istediklerine yönelik yazılı bildirimde bulunmadıkları gereklidir. Bildirimde bulunmayanların sözleşmelerinin kendiliğinden sona ereceği unutulmamalıdır. Sözleşmeli erlerin, sözleşme süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı olarak iptal etme yetkisi de bulunmamaktadır. Sitemizden sözleşmeli erlerle ilgili çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Thend dedi ki:

    Demekki sözleşmeli er olabiliyorum

  2. Gokhan BOZKURT dedi ki:

    Teşekkür Ederim Yararlı Bir Makale Olmus

  3. can uyar dedi ki:

    Arananın cevabının bulunabileceği bir makale teşekkürler.