Sözleşmeli Erlerin Görev Süresi Ne Kadar?

18.06.2019
120
A+
A-
Sözleşmeli Erlerin Görev Süresi Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) sözleşmeli erlik dönemi uzunca bir süredir devam etmektedir ve bu göreve talip olanlar, sözleşmeli erlerin görev süresi ne kadar sorusunun cevabını araştırmaktadır. Sözleşmeli erler, yürürlükteki yasaya göre hizmet vermektedir. Yasanın amacı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dâhil olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerek görülen erbaş ve er kadrolarında istihdam edilmesi planlanan sözleşmeli erbaş ve erlerle ilgili usul ve esaslar düzenlenmiştir. Sözleşmeli erlerin en az ilköğretim ya da yurt dışındaki dengi okul mezunu olmaları, askerlik yükümlülüğünü erbaş ve er olarak tamamlamış, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre başvurulan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmaları gereklidir. En az orta öğretim ya da yurt dışındaki dengi okul mezunu olanların, askerlik yükümlülüğüne başlamamış ya da askerlik yükümlülüğünü tamamlamamış olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 20 yaşından gün almaları ve 25 yaşını bitirmemiş olmaları şarttır.

Sözleşmeli Erlik Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er olabilmek için askeri okullardan ve TSK’dan hangi nedenle olursa olsun ilişiğin kesilmemesi gereklidir. Sözleşmeli er olabilmek için başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması, yasada belirtilen öğrenimle ilgili şartları taşıması, sağlıkla ilgili TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki şartların taşınması, kamusal hakların kullanımının yasaklanmaması gereklidir. Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar olmak üzere, halkı askerlikten soğutmak, yalan yere yemin etmek, suç uydurmak, cinsel saldırı ve taciz, fuhuş, hileli iflas gibi yüz kızartıcı suçları işleyenlerin, firar edenlerin, amir ya da üste saldıranların, emre itaatsizlikte edenlerin de sözleşmeli erlik başvuruları kabul edilmemektedir. Yasada belirtilen suçlardan ceza almayanlar ise başvuru öncesinde sözleşmeli erlerin görev süresi ne kadar sorusunu sorarak görev sürelerini bilmek istemektedir.

Sözleşmeli Erlerin Görev Süreleri Uzatılabilir mi?

Sözleşmeli er adaylarıyla ön sözleşme yapılmakta ve sonrasında askeri eğitime başlamaktadır. Askeri eğitimi başarıyla bitirenlere 4 yıldan fazla olmamak kaydıyla asgari 3 yıllık sözleşme yapılmaktadır. Takip eden sözleşmeler ise bir yıldan az 3 yıldan fazla olmamak koşuluyla maksimum 7 yıl uzatılabilmektedir. Sözleşmeli erlerin görev süresi ne kadar denildiğinde, olağanüstü hal durumunda hizmet sürelerinin Genelkurmay Başkanının onayı ile uzatılabildiği bilinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Thend dedi ki:

  Bunu öğrendiğim iyi oldu 🙂

 2. kazim sumerkan dedi ki:

  Bilgilendirme için ve açıklamalar için minettarım

 3. r10mavikorku dedi ki:

  Sözleşmeli er olmayı hedefleyen kardeşlerimiz için iyi bir yazı olmuş. 4 yıl kadar görev sürelerine uzatabiliyorlar genelde.

 4. Gürkan Bozok dedi ki:

  Görev süreleri çok güzel +4 yıl’a kadar uzatılabiliyor bence efsane bir şey. Erlere hayırlı olsun 🙂

 5. İlker TR dedi ki:

  4 yila kadar uzuyor galiba bu olmak isteyen arkadaşlara başarılar