Tek Testise Sahip Olmak Asker Olmaya Engel Midir?

01.10.2020
55
A+
A-
Tek Testise Sahip Olmak Asker Olmaya Engel Midir?

Asker adayları işlemlerini tamamladıktan hemen sonra sağlık muayenesinden geçmek zorundadır. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği’ne göre hazırlanmış olan sağlık koşulları dikkate alınarak rapor almaları adaylardan istenmektedir. Bu süreçte yapılan tüm işlemler yayınlanmış olan sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Asker öğrenci ya da personel alımlarında ise yayınlanan sağlık yönetmeliğinin A bendi geçerli olmaktadır. Diğer bölümlere kalan adaylar ise elenmiş olurlar. Asker adaylarının sağlık yönetmeliğinde merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Bu yazımızda ise tek testise sahip olan kişiler için askerliğin ne derece mümkün olup olmadığını sizlere açıkladık.

TEK TESTİS İLE ASKER OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Öncelikle şu belirtilmelidir ki asker alımlarında sağlık yönetmeliği esas alınmıştır. Alanında uzman doktorlar tarafından yürütülen bu süreçte istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir.

Sağlık yönetmeliği madde 55 baz alındığında, kişinin erkeklik niteliğini bozmamış olması ya da iç salgı bozukluğu yapmamış olması dikkate alınmaktadır. Varikosel gibi ameliyatlar ise asker olmaya engel teşkil etmeyen ameliyatlar arasındadır..

Tek ya da iki taraflı testisin hormonal fonksiyonlarda bir bozukluk yapmamış olması ve doğumsal bozuklukları ameliyatları asker olmaya engel değildir.

Tedavi ile düzeltilme olasılığı bulunmayan ya da cerrahi müdahale ile kısmi olarak düzelme sağlanan testise sahip olan kişiler D bendine girdiği için asker olması mümkün değildir.

Testiküler hormonal bozukluğa sahip ayrıca doğumsal ve sonradan olan bozuklukları ya da ameliyatları B bendine dahil olduğu için bu sağlık sorununa sahip adayların askerlik yapması mümkün değildir.

Kötü huylu meydana gelmiş testisteki tümörlerde engel niteliğindedir.

Aynı zamanda her iki testisin çıkarılması veya bileteral testis yokluğu da engel teşkil eden maddeler arasında yerini almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.