Trafik Polisi Nasıl Olunur?

06.03.2019
A+
A-
Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Trafikteki asayişten ve trafiğin akışından sorumlu olan polis memurlarına trafik polisi adı verilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki polis memurları için yapılan uygulamalar trafik polisleri için de geçerliliğini korumaktadır. Zaten polis memurları potansiyel birer trafik polis memuru adaylarıdır. Yani trafik polisliği kendi içerisinden geçilebilecek bir memuriyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Polis olmak için hangi usul ve esaslar yürütülüyorsa aynı usul ve esas trafik polisi olmak için de geçerliliğini korumaktadır. Çünkü trafik polisleri başlı başına ortada duran temel yönleriyle asayişin bir kolu olarak trafik şube biriminde yer almaktadırlar.

POMEM Eğitimi

Polis memuru olmak için yapılan yazılı, spor ve mülakat sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlayarak polis memuru olmayı hak etmiş kişiler, aday polis memuru olarak POMEM birimlerinde eğitim görmektedirler. Bu eğitim süreçlerinde de aslında birer vatandaş olduklarının bilincinde olmaları ve henüz polislik mesleğine başlamalarının kesinleşmiş bir durum olmadığına dikkat edilmelidir. Bu anlamıyla düşünüldüğü zaman polis memurları POMEM adlı eğitim merkezlerinde eğitim aldıklarından sonra görev yerlerine intikal ettirilirler.

Dilekçe İşlemleri

Polis memuru olmalarının ardından iki yıl aday memur statüsüyle görev  almaktadırlar. Bu iki yıllık süre zarfında herhangi bir başka kuruma nakil olmaları, görevde yükselme sınavlarına katılım sağlamaları mümkün olmamaktadır. Bu iki yıllık süreci tamamlamalarının ardından trafik polisi olarak görev almak istediklerine dair dilekçelerini bağlı bulundukları birime göndermeleriyle istemleri dikkate alınmak üzere incelenmektedir.

Eğer ilgili müdürlük tarafından kadro açığı varsa ve talep karşılamada ilgili polis memurunun vasıfları yeterli bulunursa EGM birimi olarak trafik şube biriminde çalışmaya devam etmektedir. Böylelikle trafik akışının sağlanması, trafik kurallarına dikkat edilmesinde sürücülerin uyarılması, trafik yoğunluğunun dikkate alınarak trafiğin koordine edilmesi gibi tüm süreçlere yönelik olarak müdahale etme, kontrolü sağlama ve yönetme işlemlerini yürütmektedir. Bütün bu işlemler bakımından da emniyetin ve asayişin sağlanması noktasında tamamen öne çıkan bir birim olarak dikkat çekmeyi sürdürür. Sürdürdüğü tüm bu dikkat çeken yanları onu diğerlerinden ayıran en temel unsurlar arasına katmaktadır. Ortada duran bu teknik koşullarla anında bir polis memurunun dilekçe sonrası trafik polisliğine geçiş yapması mümkün olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emravsr dedi ki:

    Polisiye içinde dilekçe ile geçiş aslında pek mümkün olmuyor. Genelde yeni mezunları çevik kuvvet ve ya kolluk görevlerine veriyorlar. Belli bir tecrübe sonrasında polis memurlarını trafik narkotik gibi tecrübe gerektrien birimlere alabiiyorlar. Geçiş süreci hakkında yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık.