TSK Akıllı Kart Ne İşe Yaramaktadır?

02.03.2021
149
A+
A-
TSK Akıllı Kart Ne İşe Yaramaktadır?

TSK kimlik kartı diğer bir deyiş ile Askeri Günübirlik Giriş Kartı, askerlik görevini devam ettiren ve asıl hak sahibi olarak görevini sürdüren muvazzaf personellere verilen bir personel kartıdır. Bu kartlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde muvazzaf olarak görevini sürdüren personellere verilmektedir.

ASKERİ SOSYAL TESİSLERİNE GİRİŞ KARTI NE İŞE YARAR?

Askeri sosyal tesislerine daimi olarak girişi sağlayan kart, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan askeri personele ve yakınlarına tahsis edilen öze bir karttır. Bu kart sayesinde ise, Türkiye içerisinde bulunan tüm askeri sosyal tesislerine gidilip imkanlarından yararlanabilir..

ASKERİ PERSONELLERDE ASIL HAK SAHİPLERİ KİMLERDİR?

Asıl Hak Sahibi: Asıl hak sahibi personel olarak belirlenen harp malülü, emekli ya da vazife mamülü olarak görev yapan kişilere verilir.

Asıl Hak Sahibinin Eşi: Asıl hak sahibi olan kişilerin eşleri, doğrudan askeri sosyal tesislere giriş kartını kazanmayı hak etmektedir. Bu kişiler eşlerinin vefat etmesi dahilinde de başka biri ile evlenen kadar bu kartı kullanmaya devam edebilmektedir.

Asıl Hak Sahibinin Çocukları: Bu karta hak kazanmış asıl hak sahiplerinin çocukları 10 yaşını doldurmuş ve 11 yaşından gün almış ise kullanabilirler.

Erkek çocukları için, bekar olan erkek çocukları için herhangi bir yaş sınırı olmadan Askeri sosyal tesislere daimi giriş kartını kullanırken, erkek çocuklarının evlenmeleri halinde ise, bu kart iptal ettirilir ve bunun yerine günübirlik olarak kullanacakları kart çıkartılır.

Kız çocukları için ise, çocuk olsun bekar olsun veya dul olsun fark edilmezsizin bu kartı tüm kız çocukları kullanabilir. Erkek çocuklarında olduğu gibi evlenmeleri halinde ise bu kart iptal ettirilip yerine günü birlik giriş sağlayabilecekleri başka kart verilir.

%40’ın üzerinde engele sahip çocuklar: Bu çocuklara ve eşlerine Askeri sosyal tesislerden daimi giriş kartı verilebilmektedir.

Asıl Hak Sahibinin Annesi ve Babası: Bu kişilerin anne ve babaları öz ya da üvey şekilde olsun ayırt edilmeksizin giriş katının sahibi olabilmektedir.

Asıl Hak Sahibinin Kardeşi: Bekar durumdaki erkek ya da kız kardeşe 35 yaşına gelene kadar giriş kartı verilmektedir.

GÜNÜBİRLİK GİRİŞLER İÇİN GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde günübirlik olarak hazırlanan giriş kartlarını kullanabilmek için yapılması gerekenler şeyler ve istenilen birkaç belge bulunmaktadır. Bu giriş kartlarını kullanabilmek için ihtiyacınız olan birkaç belge şu şekildedir:

  • Mutlaka bir beyanname formunuz olmalıdır.
  • Kart sahibi olacak kişilerin 2 adet biyometrik olarak çekilmiş fotoğrafı olmalıdır.
  • Kartlar için belirlenen ücretlerin yatırıldığına dair bankanın size sağladığı dekont gerekmektedir.
  • Asıl hak sahiplerinin vefat durumların tüm beyannameleri ise eşleri verebilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.