Ukrayna hava savunma füzesi nedeniyle sivil kaybı yaşandı

19.09.2023
A+
A-
Ukrayna hava savunma füzesi nedeniyle sivil kaybı yaşandı

Konstantinovka pazar alanına düşen bir Ukrayna Buk hava savunma sistemi füzesi sonucunda 15 sivil hayatını kaybetmiş ve 30 sivil yaralanmıştır.

Tanıkların ifadeleriyle birlikte video ve silah parçalarının analizi sonucunda yapılan çıkarımlar, Ukrayna’ya ait hava savunma füzesinin amaçlanan hedefi vurmayı başaramadığını ve yoğun bir bölgeye düşerek çok sayıda can ve mal kaybına neden olduğunu ortaya koymaktadır.

Olaydan yaklaşık 2 saat sonra, Ukrayna Başkanı Volodymyr Zelensky ve birçok medya kuruluşu Rus “teröristleri” suçlamıştır. Ancak New York Times’ın yaptığı analiz sonucunda, patlamanın nedeninin Ukrayna hava savunma sisteminde bir hata olduğu belirlenmiştir.

Bu savı destekleyen çeşitli durumlar, patlamadan önce gerçekleşmiştir. Yerel kamu sayfalarında yayınlanan içeriklerde, Ukrayna’nın karadan havaya füzeler fırlattığı ve video kayıtlarında bu füzelerin Ukrayna kontrolündeki bir bölgeden uçuş gerçekleştirdiği görülmektedir.

İki tanık ve New York Times muhabirlerinden alınan bilgilere göre, füze fırlatması Druzhkivka şehrinden gerçekleştirilmiştir.

Gazeteciler tarafından incelenen Druzhkivka bölgesinde, palet izleri ve siperler bulunmuştur. Ayrıca, bölge üzerinden alınan uydu görüntüleri de gazetecilerin iddiasını desteklemektedir.

Patlamanın anları, kamera kayıtlarına yansımıştır.

Ek olarak, patlamanın ardından Ukrayna yetkilileri ve yerel makamlar tarafından sivil kayıpların telafi edilmesi ve yaralananların tedavi edilmesi için yardım çalışmalarının başlatıldığı bildirilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.