Uzman Çavuş Branşları

27.07.2019
A+
A-
Uzman Çavuş Branşları

Kara, Hava, Deniz Kuvvet Komutanlıkları tarafından istihdam edilen uzman çavuşları farklı branşlara sahip olabilmektedir. Seçimler kişi tarafından yapılırken aynı zamanda uzman çavuş branşları kontenjanlarına göre belirlenmektedir. Yeterli fiziksel duruma sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkek adaylar arasından yapılacak seçimlerle uzman çavuş alımları gerçekleşmektedir. Daha ziyade Kara Kuvvetleri Komutanlığı alımlarıolurken görev yapılacak branşın detaylarının bilinmesi de gerekir. Başvuru yapmadan önce hangi branşta uzman çavuş olunacağının bilinmesi de çok daha iyi bir seçim yapılabilmesini beraberinde getirmektedir.

Kara Kuvvetleri Branşları

Her türlü arazi koşulları için eğitimler alan komando uzman çavuşlar aynı zamanda daha ağır şartlarda hizmet vermektedir. Daha ziyade doğu illerinde görev yapılmaktadır. Terör örgütleriyle sıcak çatışmalara girilirken farklı coğrafyalarda vazifeler alınabilir. Sınır hudutlarının güvenliğini sağlayan piyade uzman çavuşlarda farklı branşlara ayrılmaktadır. Manga Komutanı, Uzman Nişancı, Keskin Nişancı, Taktik Tekerlekli Araç Sürücü olunabilir.

Tank Kullanımı

Tank sınıfında ise Tank Sürücüsü veya Tank Nişancısı olarak görev yapacak uzman çavuşlar bulunur. Topçu sınıfındaki uzman çavuşlar düşman bölgelerindeki çatışmalarda uzaktan ateş desteği sağlar. İleri Gözetleyici veya Ateş İdare Uzmanı olarak görev yapılabilir.

Hava Savunma

Hava Savunma sınıfında hizmet verecek uzman çavuşların füze ve hava araçlarının etkisiz kalmasını sağlar. Düşman uçaklarının zararlarından etkilenilmemesi de hava savunma ekipleriyle elde edilir. Kara havacılık ile helikopter nişancısı olunabilir.

İstihkam

Uzman çavuşların seçebileceği branşlardan bir tanesi olup hareket sahasında faaliyetler yürütülmektedir. Düşman mayınlarının bulunması ve yok edilmesi amaçlar arasındadır. Ayrıca askerlerin harekât sahasındaki tüm engellerin kaldırılmasını da uzman çavuş branşları arasında olan istihkam görevlileri sağlar. Aynı zamanda inşaat makinelerini kullanabilir, kepçe ya da greyder operatörü olarak da bu sınıftakiler hizmet vermektedir.

Muharebe için gerekli olan bilgilerin toplanması, analizlerin yapılması gibi görevlerde istihbarat sınıfı kullanılır. Muhabere ise telsiz ve telefonlarının kullanımlarını gerçekleştirirken aynı zamanda kullanımları sırasında olumsuz durumların ortaya çıkmaması içinde bakımları yapılmaktadır. Çok değişik görev alanlarına sahip olan uzman çavuşların yapacakları tercihler işlerin nasıl yürüyeceğini de doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı branşlar hakkında bilgi sahibi olunarak bilinçli tercihlerde bulunulması çok daha sağlıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Göksenin Akıncı dedi ki:

  Yararlı bir haber. Tank kullanan uzman çavuşlar tam bir katil durumuna geliyorlar 🙂

 2. Ecevit dedi ki:

  En iyisi ve rahatı jandarma trafik diye düşünüyorum

 3. can uyar dedi ki:

  hava savunma konusunda uzman çavuş olmak en zorudur sanırım. ama aralarındaki en iyi branş o bence, tercih ederdim.

 4. Deniz Kaya dedi ki:

  Öğrenmek isteyenler için bilgilendirici bir yazı olmuş, böyle yazıların devamını bekliyoruz.

 5. Furkan Dikyol dedi ki:

  Artık bu sitenin aktif bir üyesiyim çok güzel makaleler paylaşıyorsunuz liseyi yeni bitirdim ve uzman çavuş olmak istiyordum bu site sayesinde her şeyi öğrendim.

 6. Can dedi ki:

  Bu konu hakkında pek fazla bir bilgim yoktu ama Sizler sayesinde artık bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahibim ve ortalıkta cahil cahil gezmiyorum bu konu hakkında teşekkür ederim hepinize kolay gelsin

 7. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  Uzman çavuşluğun tüm branşlarına hakimim artık kafamda soru işareti kalmadı , teşekkürler .