Uzman Çavuş Olma Şartları Neler

06.02.2019
A+
A-
Uzman Çavuş Olma Şartları Neler

Uzman Erbaş Olma Şartları Neler?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kadrosunda askeri, adli ve idari kolluk kuvvetleri olarak görevlendirilmek üzere on binlerce silahlı kuvvet mensubu alımı yapılmaktadır. Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak alım yapılan askeri personellerden en çok başvurulanları ve en çok tercih edilenlerinden birisi de uzman erbaş pozisyonunda silahlı kuvvet mensuplarıdır.

İşte bu pozisyona yönelik olarak her yıl askerlik ile ilişiği bulunmayan, askerliğini tamamlamış olan veya askerde olan kişiler için sözleşmeli olarak erbaş ve uzman erbaş alımları yapılmaktadır.

Maaşları, özlük hakları ve diğer işlemleriyle kamu görevlisinin sahip olduğu tüm haklara sahip olan uzman erbaş ve erler tüm kolluk kuvvetleri birimlerinde görev alarak vatana kastetmiş olan düşman unsurlarını etkisiz hale getirme görevi üstlenmektedirler. Ancak söz konusu askerlik mesleğine başvuruda bulunmak için öncelikle belirli genel ve özel şartları taşımak gerekir.

Genel Şartlar

1) Türk vatandaşı olmak
2) 25 yaşından büyük olmamak
3) Askerliği fiilen yapmış olmak ya da asker olarak birliğinde bulunmak
4) Yüz kızartıcı fiillere ve suçlara karışmamış olmak ve kamu haklarından mahrum bulunmamak
5) En az ilkokul mezunu olmak (2017 kanun hükmünde kararname değişikliği ile)

Özel Şartlar

Genel şartları taşıyan kişilerin istenen belgelerle birlikte asker şubesine bizzat başvuruda bulunmak ya da online olarak duyurulan MSB genel sitesi üzerinden başvuruda bulunmak ile başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel şartlar şunlardır:

1) Adayın uzman erbaş olması için vücudunun herhangi bir yerinde dövme, yara izi ve benzeri kazıntıların bulunmaması

2) Yazılı sınavdan %30 oranında, sözlü sınavdan %40 oranında ve fiziki yeterlilik sınavında %30 kabul edilerek toplamda uzman erbaş olmak için en az 70 asgari puanı almış olmak

3) En az 1.75 boy sınırında  olmak temel özel şartlar arasında bulunmaktadır.

Tüm bu özellikleri taşıyan kişinin celp dönemi olarak askerlikle ilişiği bulunmazsa ve asgari koşulları taşırsa böylelikle TSK kadrosunda uzman erbaş olarak görevlendirilmektedir.

İlk görev yeri eğitim taburu olarak Türkiye’nin belirlenmiş yerleridir. Ardından da zorunlu doğu görevi kapsamında celp dönemi sorunu olmayan uzman erbaş ve erler görevlendirilerek her türlü askeri ve güvenlik görevlerini yerine getirmek durumundadırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.