Uzman Çavuşlar İçin Göz Dereceleri Kaç Olmalıdır

09.03.2019
3.089
A+
A-
Uzman Çavuşlar İçin Göz Dereceleri Kaç Olmalıdır

Uzman Çavuşlar İçin Göz Dereceleri Kaç Olmalıdır

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımında spor ve sözlü mülakatı geçtikten sonra sağlık kontrolleri için tam teşekküllü devlet hastanelerine sevk etmekte olup burada uzman erbaş adayı ile ilgili her türlü sağlık kontrolleri yapılır. Uzman erbaş adaylarının en çok merak ettiği konu göz muayenesinde ortaya çıkan sorunlardır. Uzman erbaş adayı göz doktoruna görünmeden önce göz ölçüm cihazında diyoptri ve  astigmatizm değerleri ölçülür. Göz dereceleri ölçüldükten sonra örnekteki gibi bir sonuç kağıdı elinize verilir bu sonuç kağıdı ile doktor kontrolüne girersiniz.

Uzman-Erbaş-İçin-Göz-Dereceleri-En-Fazla-Kaç-Olmalıdır

 

Göz Doktoru Muayenesinde Neler Oluyor?

Uzman erbaş adayı göz ölçümünden aldığı sonuç ile göz doktoru muayenesine girerek sırasıyla önce renk körlüğü testinden geçer. Renk körlüğü testini başarıyla geçtiğinde projeksiyon yardımı ile yansıtılan harfleri okumaya başlar. Harfleri okuyabilen adaylar sağlam raporu alarak göz doktorundaki muayenelerini başarılı bir şekilde bitirirler.

Renk Körlüğü Uzman Erbaşlığa Engel Teşkil Eder Mi?

Uzman erbaş adaylarında aranan şartlardan biri ise renk körlüğü olup olmaması renk körlüğü kişide olması halinde maalesef yönetmenlik gereği uzman erbaş olamaz kararı alırlar. Renk körlüğü herhangi bir cerrahi müdahale ile düzeltilmediğinden  Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık yönetmenliği gereği uzman erbaş olamazlar

Göz Ölçüm Değerleri En Fazla Kaç Olmalıdır?

Uzman erbaş adayı göz muayenesinde başarılı olabilmesi için belli derecelere sahip olması gerekmektedir. Göz dereceleri düzeltme her iki göz ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dahil) kadar miyopi ve hipermetropi derecesine izin veriliyor burada önemli olan ve en çok karıştırılan iki gözün toplamı 3 mü olacak şeklinde çok fazla soru soruluyor. Sağ göz için 3, sol göz için 3 olmak üzere toplam 6 dereceye kadar ve 1 astigmatizme yani toplam 2 dereceye kadar olan gözlerde “Uzman Erbaş veya Sözleşmeli Erbaş/Er Olur, Komando Olur, Paraşütle Atlar”  kararı verilir.

Göz Ölçüm Değerleri En Fazla Kaç Olmalıdır

Göz Ölçüm Tanı Kodları Nedir?

A7F1 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyopi ve hipermetropi için kullanılır.

A7F2 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyopi ve hipermetropi ve astigmatizmalar için kullanılır.

Bu tanılar sağlık kurulu muayene fişinize yazıldıktan sonra en önemli olan derecenizdir. Göz doktoru muayene sırasında kendisine ayrılan kısımda bu dereceleri yazmaktadır.

Sizde bir uzman erbaş adayı olarak göz hastalıkları ile ilgili merak ettiğiniz her türlü sorunuzu yorum olarak belirtebilir ve cevaplarınızı alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Ceylan IRMAK dedi ki:

  En yakın zaman da mülakata gideceğim Allahın izniyle gecersem Salık raporunda tek problem olan sağ gözüm %50 tembel ama solagim tüfeği silahı Sol elim le kullanıyorum ne gibi problemler olur yardimci olurmusunuz ?

  1. Mustafa dedi ki:

   Sonuç?

  2. Ersin dedi ki:

   Mübarek ne yazdığı okunmuyor ki

 2. Samet dedi ki:

  A6f1 tanısı kondu göze uzman olur raporu verirlermi

 3. Yasin dedi ki:

  Merhabalar adım yasin ben katarakt amaliyatı oldum sol gözümde dışa doğru az kayma var birde sağ gözüm tembel kaldı yani sağ gözüm %90 sol gözüm %10 görmüyor ama askerliğe elverişli raporu aldım acaba uzman erbaş olurmuyum bu arada gözlük derecesi sağ 3.5 sol 2 derece yardım ederseniz minnet duyarım

  1. alpagu dedi ki:

   maalesef olamazsın yasin

   1. Yasin dedi ki:

    Ama her iki gözün toplamı 6 dereceyi geçmemesi lazım ama ben 5.5 benim bildiğim bu peki size gore neden olamıyorum yardımcı olursanız sevinirim