Uzman Çavuşlukta Yaş Sınırı Kaçtır?

24.05.2019
A+
A-
Uzman Çavuşlukta Yaş Sınırı Kaçtır?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren uzman çavuşlar için belli bir yaş sınırı vardır ve bu mesleği yapmayı düşünenler, uzman çavuşlukta yaş sınırı kaçtır sorusunun cevabını öğrenmek istemektedir. Uzman çavuşluğa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek başvurabilir. Uzman çavuş olabilmek için bazı şartların bulunduğu bilinmelidir. Uzman çavuş olabilmek için kişinin en az 20 yaşında olması gereklidir. Bir yıllık eğitimin ardından uzman çavuş olmak mümkündür. Bu eğitim süresince hem askeri şartlara uyumluluk hem de silah kullanma kabiliyeti elde edilmektedir. Uzman çavuşlar, aldıkları eğitimler doğrultusunda piyade ya da komando olabilmektedir. Piyade sınıfında olan uzman çavuşlar genellikle batı şehirlerinde görevlendirilmektedir. Komando uzman çavuşlar ise terörle mücadele etmekte, bu nedenle görev yerleri doğu şehirlerinin kritik noktaları olmaktadır.

Uzman Çavuş Yaş Sınırı Kaçtır?

Komando uzman çavuşların eğitimleri piyade uzman çavuşlara göre daha ağırdır. Dağlık bölgelerde zor şartlar altında görev yapan komando uzman çavuşlarla piyade uzman çavuşlar arasında maaş farkı bulunmaktadır.  Uzan çavuş olabilmek için alt yaş sınırı 20, üst yaş sınırı ise 26’dır. Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ya da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından açılan uzman çavuş sınavlarına 26 yaşın üstünde olanların başvuru yapmaları mümkün değildir. Askerliğini yapanların uzman çavuş olmaları için tezkere süresinin üzerinden maksimum 3 yıl geçmelidir. 3 yıl ve sonrakilerin uzman çavuşluk için başvurmalarına gerek yoktur. Uzman çavuşlukta yaş sınırı kaçtır denildiğinde 26 yaşından büyük olanların uzman çavuşluğa yaptıkları başvuruların kabul edilmediği bilinmelidir.

Uzman Çavuşlar Göreve Nasıl Başlar?

Uzman çavuş olarak atanacak olanların yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmalıdır. Sınavlarda başarı gösterenler kura ya da atama yolu ile göreve başlamaktadır. Görev yerleri ise birlik komutanlıklarıdır. Sözleşme süresi ise en az 2 yıldır. En fazla sözleşme süresi ise 5 yıldır. Sözleşmenin bitimine 3 ay kala yeni bir sözleşme yapılması için yazılı olarak başvurulmalıdır. Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından 50 yaşına kadar uzman çavuş görevi sürdürülebilmektedir. Uzman çavuşlukta yaş sınırı kaçtır denildiğinde 26 yaşına kadar denilse de göreve başlandıktan sonra 50 yaşına kadar aktif olarak görev yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Mehmet Ali dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler.

  2. Tosun dedi ki:

    Uzman cavus Sözleşme süresi en az 2 yılmış bilseydim başvuru yapardım

  3. kazim sumerkan dedi ki:

    Tebrik ederim çok açıklayıcı bir yazı