Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

12.03.2019
2.760
A+
A-
Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde daha önce faaliyet gösteren ve uzman çavuş olanların istifa etmesi durumunda, tekrar görevlerine dönebilmeleri mümkün müdür? Uzman çavuşların kendi istekleri doğrultusunda işlerinden ayrılmış olmaları ve sözleşmeleri fesh edilen personellerin tekrar görevlerine dönmeleri mümkün müdür?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sözleşmeli askeri personel olarak görev alan ve 5 yıllık ilk sözleşmeleri sonrasında, isteğe göre devam ettirilen uzman erbaşlık mesleğinde istifa etmiş olmak, sonrada askeri birimlerde çalışamamaya neden olmaktadır. Ancak çeşitli durumlar veya çeşitli nedenlerden ötürü sözleşmesini fesh edenler için 657 sayılı kanuna göre iş olanağı sunuluyor.

Uzman Çavuşlukta Yeniden Göreve Başlama

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sözleşmeli personel olarak çalışan uzman çavuşların, feshedilen sözleşmeleri yeniden aktif edilmemektedir. TSK ile ilişikleri kesilen uzman personellerin, ilk 5 aylık sözleşmeleri dahilinde kurumdan istifa etmeleri durumunda, yeniden TSK’ya dönmeleri mümkün değildir.

2004 tarihinde belirlenen TSK mevzuatları dahilinde, sözleşme bitiminde fesh eden uzman çavuşlar için de yeniden kuruma dönmek mümkün değildir. Üstelik hiçbir askeri kurumda faaliyet gösterilememektedir. İstifa eden ve asalet tastik alan personeller, kamu görevlerine başvuru yapamamaktadır.

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir miUzman Çavuşlarda Açıktan Atama

Uzman çavuşların minimum 2 yıl görev almış olmak ve sonrasında sağlık nedeni ile görevden istifa etmiş olmak, devlet kurumlarında görev almayı engellememektedir. İstifa etmiş olan ve 45 yaşına girmiş olmaları nedeniyle görev süreleri dolan uzman çavuşlar, sonradan kamu kurumlarında memur olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu dahilinde, bu kapsamda olan uzman çavuşların devlet bünyesinde çalışması ve memur olmaları mümkündür. Açıktan atama konusunda 2019 yılı Türk Silahlı Kuvvetleri yönetmeliklerine göre uygulama yapılmaktadır.

Kendi istekleri ile istifa eden ve ilk 5 aylık süreçte sözleşmeleri fesh edilen personeller, sonradan Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alamamaktadır. İl sözleşmelerinin 5 yıllık süresinde görevlerini tamamlayan ve sağlık veya benzeri nedenlerle görevlerinden istifa eden uzman erbaşların ise durumlarına ve istifa nedenlerine göre uygulama yapılmaktadır.

Askeri birimlerde yeniden görev alamayan uzman çavuşlar, devlet memuru olarak görevleri sürdürebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Bize de bir şans daha tanımlarını istiyoruz..

  1. Bülent dedi ki:

   Bir şans deha verse devletimiz sağlık raporu alsak eğitime başlasak

 2. Sinan dedi ki:

  Ilk eğitimlerde ailevi sebebten fesih ettik kötü bir suc islemedik bize bizler gibi vatanımı bayrağını seven insalar varken tekrar neden geri dönemiyoruz herkes askerlikten kaçar buz askerliğe tekrar geri dönmek icin can atıyoruz devletimiz bizi görsün bir sans versin ailevi sebebten ayrıldık ama herat yoluna girdi ve her gece askerliği düşünü yoruz arkdaslarimiz orda biz geri donmek istiyoruz